Como, antrenată de Cesc Fabregas, obține prima victorie în Serie A după două decenii

Jucătorii din Como sărbătoresc golul lui Sead Kolasinac de la Atalanta după șutul lui Nico Paz.IPA Sport/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Como a obținut marți prima victorie în Serie A după mai bine de două decenii, învingând-o pe Atalanta cu 2-3, într-un meci care a fost amânat după ce ploaia torențială din Bergamo a făcut terenul impracticabil. Nico Paz a făcut 1-2 cu o execuție fină, care l-a lovit pe Kolasinac înainte de a-l învinge pe Carnesecchi.

Como lui Cesc Fabregas a trecut prin  șocul primirii unui gol de excepție la începutul partidei, un voleu al lui Davide Zappacosta din minutul 18 și a obținut toate cele trei puncte în prima ligă italiană, pentru prima dată de când a învins Torino în ultima zi a sezonului 2002/03.

Como a egalat prin reușita lui Gabriel Strefezza imediat după pauză și a preluat conducerea în minutul 54, când nefericitul Sead Kolasinac a deviat în propria poartă șutul lui Nico Paz.

Alieu Fadera a completat victoria istorică a lui Como în fața Atalantei cu un gol individual genial, care a lăsat fanii gazdă înmărmuriți .

Como, deținută de gigantul tutunului Djarum, a ieșit din zona retrogradării și a ajuns pe locul 15 cu cinci puncte după victoria de marți, la un punct în spatele deținătoarei Europa League, Atalanta, pe 12, după un început ciudat de sezon.

Atalanta lui Gian Piero Gasperini a pierdut trei din primele cinci meciuri din Serie A și a avut ghinionul să fie ținută la egalitate, joi, de Arsenal, scor 0-0, în Liga Campionilor.

Ademola Lookman a redus din diferență cu un penalty în minutul 9 al timpului de odihnă, prea târziu pentru ca echipa gazdă să reducă din diferență.

La Como joacă și fostul căpitan al Barcelonei, Sergi Roberto, care a răspuns invitației fostului său coleg de la Barca, Cesc Fabregas de a se alătura echipei italiene.