Dezastru Juventus! ”Bătrâna doamnă” a fost îngenuncheată de Sassuolo

Berardi exultă după 2-1
Berardi exultă după 2-1Profimedia
Sassuolo a făcut o partidă aproape perfectă și a reușit să învingă Juventus cu 4-2, profitând și de gravele indecizii din apărarea juventină.

Sassuolo - Juventus a opus două echipe care veneau după o etapă diametral opusă: emilianii suferiseră o înfrângere dură la Frosinone, în timp ce piemontezii bifaseră o victorie convingătoare, 3-1 cu Lazio.

Dar Juventus a început prost partida, fiind imediat condusă pe tabelă. Armand Lauriente a șutat puternic, iar Wojciech Szczesny a fost prins pe picior greșit și a lăsat mingea să alunece în plasă.

A fost nevoie de nouă minute pentru ca bianconerii să redreseze situația, prin autogolul provocat de centrarea lui Federico Chiesa și presiunea lui Weston McKennie, care l-au făcut pe Matias Vina să marcheze în proprie poartă.

Egalitatea s-a păstrat până în minutul 41, când Domenico Berardi a profitat de o defensivă slabă și a șutat cu efect din afara careului, fără speranțe pentru portarul polonez.

Egalarea a venit cu 12 minute înainte de final, grație lui Federico Chiesa: șeptarul (care urma să fie înlocuit) l-a învins pe Cragno din apropiere, profitând de sprijinul lui Fagioli și de o deviere a apărării gazdă.

Dar egalarea a durat doar trei minute: Szczesny a controlat greșit un șut excelent al lui Lauriente, iar Andrea Pinamonti a trimis mingea în plasă cu capul de la doi metri: 3-2.

Juventus a eșuat în a treia revenire a serii și după șase minute de prelungiri a fost învinsă, primind un al patrulea gol. A fost de fapt al doilea autogol al seri, unul cum rar se vede pe terenurile de fotbal, Federico Gatti dând o pasă înapoi către poarta părăsită de Sczeczny.