Gudmundsson a marcat două goluri din penalty și Fiorentina a reușit revenirea cu Lazio

Albert Gudmundsson (dreapta) a marcat de două ori din penalty
Albert Gudmundsson (dreapta) a marcat de două ori din penaltyGABRIELE MALTINTI / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
Două lovituri de pedeapsă executate de Albert Gudmundsson în repriza a doua au asigurat prima victorie stagională a Fiorentinei în campionat, care a trecut de Lazio cu 2-1 pe Stadionul Artemio Franchi și a învins Acvilele pentru a treia oară în ultimele 15 întâlniri.

Aflată încă în căutarea primei victorii din acest sezon, Fiorentina a primit vizita lui Lazio pe Stadio Franchi. La Viola a adunat doar trei puncte până acum, în timp ce Lazio a început în forță, adunând șapte puncte din patru meciuri.

Spre deosebire de sezonul lor, gazdele au început în forță și au fost aproape răsplătite pentru dominația lor timpurie, când Moise Kean i-a pasat ideal lui Andrea Colpani, dar Ivan Provedel a făcut o paradă minunată pentru a-i devia șutul în bară și a-i refuza un gol ca și făcut.

Lazio a crescut în joc și aproape că a preluat conducerea când Mattia Zaccagni l-a forțat pe David de Gea să salveze la jumătatea primei reprize.

Cu toate acestea, De Gea nu a putut opri Lazio să înscrie pentru al cincilea meci consecutiv în Serie A cu puțin timp înainte de pauză, când o lovitură liberă a lui Nuno Tavares a fost reluată cu capul de Mario Gila, care și-a deschis contul pentru Lazio în campionat după ce a ajuns la club de la Real Madrid în 2022.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

Toată munca depusă de Lazio în prima repriză a fost anulată la câteva minute de la reluare, când intervenția imprudentă a lui Matteo Guendouzi asupra lui Gudmundsson, intrat la pauză, nu i-a lăsat lui Matteo Marcenaro altă opțiune decât să arate punctul cu var.

După ce a obținut penalty-ul, Gudmundsson a executat și l-a trimis pe Provedel în direcția greșită pentru a egala scorul și a înscrie la debutul său pentru La Viola.

Având ocazia de a o învinge pe Lazio pentru a treia oară în ultimele 15 întâlniri, gazdele au încercat să obțină victoria, iar insistența lor a dat roade și au preluat conducerea în minutul 90, după ce au beneficiat de un nou penalty în urma unei intervenții imprudente.

De data aceasta, vinovat a fost Tavares, care l-a faultat pe Dodo în suprafața de pedeapsă, permițându-i lui Gudmundsson să trimită mingea în plasă pentru a doua oară, oferind echipei sale o victorie prețioasă, 2-1.