Inter Milano a învins Torino cu un hat-trick al lui Thuram și se apropie de lider

Inter învinge Torino cu un hat-trick al lui Thuram (3-2)
Inter învinge Torino cu un hat-trick al lui Thuram (3-2)AFP
Inter Milano revine la două puncte în urma liderului Napoli cu o victorie cu 3-2 în fața lui Torino. Un hat-trick al internaționalului francez Marcus Thuram, a rezolvat meciul, sâmbătă, în etapa a șaptea din Serie A.

La patru zile după o victorie confortabilă cu 4-0 în Liga Campionilor cu Steaua Roșie Belgrad, campionii în exercițiu au reușit a treia victorie consecutivă, pentru prima dată în acest sezon.

Eliminarea în minutul 20 a fundașului chilian al lui Torino, Guillermo Maripan, pentru o intrare periculoasă asupra lui Thuram, a facilitat victoria nerazzurrilor.

Asta în ciuda semnelor de fragilitate defensivă care au permis golurile columbianului Duván Zapata ('36) și Nikola Vlasic, din penalty ('86).

Echipa lui Simone Inzaghi, încă lipsită de Nicolo Barella, accidentat, a deschis scorul în minutul 25, când Thuram a reluat cu capul centrarea perfectă a lui Alessandro Bastoni.

Atacantul francez a dublat avantajul, tot cu o lovitură de cap, 10 minute mai târziu. Al treilea său gol a venit în minutul 60 și l-a adus la egalitate în fruntea clasamentului golgheterilor cu internaționalul italian al Atalantei Mateo Retegui, care cu câteva ore mai devreme marcase tot trei goluri în victoria cu 5-1 a Atalantei asupra lui Genoa.

Inter urcă pe locul al doilea, cu 14 puncte, urmată de Udinese, care a învins-o mai devreme pe Lecce cu 1-0 și continuă să se impună ca o surpriză în Italia.

Dar Inter ar putea intra în pauza internațională pe locul al treilea, sau chiar al patrulea, dacă Juventus (locul 4, 12 puncte) și/sau AC Milan (locul 5, 11 puncte) înving duminică Cagliari, respectiv Fiorentina.