Inter Milano pierde din nou puncte pe teren propriu

Lautaro Martinez a marcat, dar echipa sa nu a putut câștiga
Lautaro Martinez a marcat, dar echipa sa nu a putut câștigaProfimedia
Inter Milano a terminat la egalitate, 2-2, partida de pe teren propriu cu Bologna, din etapa a 8-a din Serie A.

Inter - Bologna 2-2

După victoria cu Benfica Lisabona (1-0) de la mijlocul săptămânii din Liga Campionilor și cea cu Salernitana din deplasare de etapa trecută (4-0), părea că Inter a trecut peste șocul înfrângerii cu 2-1 suferită pe teren propriu cu Sassuolo în precedentul meci de campionat de pe Giuseppe Meazza.

Două goluri marcat de Acerbi și Lautaro Martinez în prima repriză nu au făcut decât să confirme acest lucru, însă Bologna s-a dovedit a fi o nucă mult mai tare de spart decât s-ar fi așteptat gazdele.

Penalty-ul transformat de Orsolini în minutul 19, a redus din handicap, iar golul lui Zirkzee din a doua repriză (52) a detonat o mini-bombă la Milano.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Echipa lui Simone Inzaghi a atacat în valuri, în speranța obținerii tuturor celor trei puncte, însă eforturile nerrazzurilor au fost în van.

S-a terminat 2-2, iar Inter, chiar dacă este lider de moment în Serie A, poate fi depășită de marea rivală AC Milan, care joacă sâmbătă seară la Genoa.

Bologna ocupă un confortabil loc 8, cu 11 puncte acumulate și a prelungit la șase seria de partide fără înfrângere în campionat.