Italienii, în delir la golul lui Răzvan Marin: ”O capodoperă!”. Dennis Man, lăudat de jurnaliști

Răzvan Marin sărbătorește golul marcat contra Parmei
Răzvan Marin sărbătorește golul marcat contra ParmeiČTK / imago sportfotodienst / IMAGO/ Profimedia
Răzvan Marin a marcat golul meciului în partida nebună dintre Parma și Cagliari câștigată de oaspeți cu 3-2.

Internaționalul român Răzvan Marin a înscris cel mai frumos gol al meciului ParmaCagliari 2-3, care a contat pentru etapa a șasea din Serie A.

Marin a început meciul ca rezervă, dar a fost trimis în teren în minutul 75, în locul lui Zito Luvumbo și după câteva minute a dat lovitura pentru echipa sa.

Totul a plecat de la o greșeală a coechipierului său de la naționala României, Dennis Man.

”Adopo îi pasează lui Marin. Acesta încearcă un șut și înscrie un gol minunat la vinclu”, comentează jurnaliștii italieni.

Cagliari a deschis scorul prin Zortea în minutul 34. În partea a doua a ieșit la rampă Dennis Man care l-a învins pe Scuffet, fostul portar al lui CFR Cluj, cu un șut plasat din careu la colțul lung.

A venit golul senzațional al lui Răzvan Marin, după care nebunia a cuprins stadionul Ennio Tardini.

Parma a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 87, prin sistemul VAR, iar Hernani a transformat impecabil lovitura de pedeapsă.

La faza care a urmat, însă, Roberto Piccoli a marcat golul victoriei pentru Cagliari.

În urma acestui rezultat, Parma și Cagliari sunt pe locurile 15 și 17, cu câte cinci puncte, despărțite de golaveraj.

S-a ascuns destul de mult în prima repriză, dar în a doua a preluat inițiativa. Mai întâi, a fost aproape să marcheze după o pasă din partea lui Bernabe, apoi a egalat, dovedindu-se decisiv în fața porții. A fost necruțător”, a scris presa italiană despre Dennis Man.