Louis Munteanu, titular pentru Fiorentina. Presa italiană: ”A revenit mai matur”Profimedia
Românul a jucat în al doilea amical al Fiorentinei în Anglia. Echipa atacantului român a fost învinsă de Preston cu scorul de 1-2.

Liam Lindsay a deschis scorul pentru Preston în minutul 23 de minute, dar Fiorentina a reușit să restabilească egalitatea prin Rolando Mandragora, în minutul 31.

Scorul final a fost stabilit în ultimul minut din prima repriză de Will Keane.

Louis Munteanu a fost titular pentru Fiorentina, dar la pauza meciului a fost schimbat de antrenorul Raffaele Palladino.

În primul cantonament a părut că a revenit mai matur și mai structurat, dar nu a repetat evoluțiile din meciurile trecute și a ajutat foarte puțin atacul”, a relatat firenzeviola.it citată de Digisport.

Înainte de cantonamentul din Marea Britanie, Louis Munteanu a fost inclus de Fiorentina și în stagiul de pregătire din Italia, unde a avut evoluții mult mai bune.

Pentru Fiorentina urmează și meciurile de pregătire cu Hull City (30 iulie), Montpellier (4 august) și Grosseto (5 august).

Louis Munteanu, pe picior de plecare de la Fiorentina

Actualul acord al lui Louis Munteanu cu Fiorentina expiră în vara anului 2025, iar până în acest moment, nu sunt informații că gruparea ”viola” ar dori să-i prelungească înțelegerea atacantului.

Cu 11 selecții la naționala U21, Munteanu este cotat la 1,8 milioane de euro de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Atacantul a jucat 36 de meciuri pentru Farul în sezonul 2023/2024 și a dat 12 goluri și cinci pase decisive.

Louis Munteanu
Louis MunteanuFlashscore

FCSB a reluat negocierile pentru transferului atacantului de la Fiorentina.

”Am făcut ofertă de două milioane de euro ieri. Trebuie să-l conving pe Louis acum. Nu prea e stelist, din ce am înțeles eu. Poate ne înțelegem, cine știe, trebuie să iau marcator adevărat, n-am ce să fac”, a declarat Gigi Becali.