Napoli, de nerecunoscut! Remiză pe terenul unei codașe și emoții pentru un loc european

În cea mai recentă rundă din Serie A, Udinese și Napoli au remizat pe Dacia Arena, scor 1-1Profimedia/ IMAGO
În cea mai recentă rundă din Serie A, Udinese și Napoli au remizat pe Dacia Arena, scor 1-1.

Udinese - Napoli 1-1

Cu trei etape de disputat din actuala stagiune, Napoli, fosta câștigătoare a trofeului Serie A în sezonul trecut, se luptă în prezent pentru a obține un loc european.

Trupa lui Francesco Calzona este pe locul 8, ultimul care duce în cupele europene, cu 51 de puncte, fiind îndeaproape urmărită de Fiorentina (50 p), formația Viola urmând să dispute luni (13 mai) duelul din etapa cu numărul 35.

De partea cealaltă, Udinese, aflată în luptă pentru salvarea de la retrogradare, ocupând prima poziție din zona roșie (18 - 30 puncte), a rezistat pe Dacia Arena până în minutul 51, moment în care Osimhen a deschis scorul pentru napoletani, contorizând golul cu numărul 15 din acest sezon în campionat.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Cu 10 minute înainte de final, atacantul nigerian a punctat din nou, însă VAR-ul a anulat golul pentru o poziție de offside.

Oaspeții au trăit un adevărat șoc în prelungiri, când un alt atacant nigerian, Isaac Success, a marcat un gol salvator pentru Udinese, egalul fiind considerat fără îndoială un rezultat pozitiv pentru gazde.

În ultimele trei etape din actuala stagiune, Napoli va primi vizita celor de la Bologna, apoi va juca pe terenul Fiorentinei într-un duel crucial pentru obținerea unui loc european, urmând la final să dispute un nou joc pe Diego Armando Maradona în compania lui Lecce.