Napoli trece pe primul loc în Serie A cu o victorie confortabilă în fața celor de la Monza

Khvicha Kvaratskhelia își sărbătorește golul
Khvicha Kvaratskhelia își sărbătorește golulFrancesco Pecoraro / Getty Images
Napoli a urcat pe primul loc al clasamentului cu o victorie cu 2-0 în fața celor de la Monza, care și-au prelungit la 15 meciuri seria fără victorie în Serie A.

După un început de campanie dezamăgitor, cu o înfrângere cu 3-0 în prima zi la Hellas Verona, Antonio Conte a supervizat o schimbare de atitudine, care a adus 10 puncte din ultimele patru meciuri de campionat.

Pe hârtie, vizita unei echipe Monza fără victorie pe Stadio Diego Armando Maradona părea ocazia ideală de a continua această revenire.

Napoli a reușit exact acest lucru, deschizând scorul în minutul 22, prin Matteo Politano.

Cu acest gol, Politano a devenit doar al treilea jucător care înscrie în fiecare dintre ultimele 10 sezoane din Serie A - începând cu campania 2015/16 - alături de Duván Zapata și Paulo Dybala.

Gazdele și-au dublat avantajul 12 minute mai târziu, în urma unei apărări mai nefericite a celor de la Monza.

Khvicha Kvaratskhelia a marcat după ce Andrea Carboni a blocat șutul inițial al lui Scott McTominay.

Calificările jucătorilor Napoli - Monza
Calificările jucătorilor Napoli - MonzaFlashscore

Monza rămâne pe locul 19, în timp ce oamenii lui Conte sunt acum în pole position, cu un punct avans față de Juventus.

Flashscore Omul meciului: Stanislav Lobotka (Napoli)

Check out toate statisticile meciului cu Flashscore.