Noile transferuri au făcut spectacol în meciul de deschidere al Atalantei în Serie A

Retegui a semnat o dublă pentru Atalanta în debutul din noul sezon din Serie A
Retegui a semnat o dublă pentru Atalanta în debutul din noul sezon din Serie AProfimedia
Atalanta a învins-o pe Lecce cu 4-0, luni, după ce Marco Brescianini și Mateo Retegui, noii veniți, au adus deținătorilor Europa League o victorie impresionantă în debutul noului sezon din Serie A.

Atacantul italian Retegui și Brescianini au evoluat pentru Atalanta, în timp ce antrenorul Gian Piero Gasperini se confruntă cu accidentările și cu două dintre vedetele ultimei campanii istorice care sunt cu gândul la plecare.

Brescianini, care a sosit vineri de la retrogradata Frosinone, a fost utilizat ca titular în locul mijlocașului olandez Teun Koopmeiners, care și-a anunțat interesul pentru un eventual transfer la la Juventus.

Fotbalistul în vârstă de 24 de ani a deschis scorul cu 10 minute înainte de pauză, când a reluat în plasă după ce lovitura de cap a lui Retegui a fost apărată de Wladimiro Falcone, iar în minutul 66 a realizat dubla, închizând tabela la un categoric 0-4.

Note
NoteFlashscore

Retegui a fost transferat de la Genoa după ce coechipierul său italian Gianluca Scamacca a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat anterior la începutul acestei luni.

Fotbalistul născut în Argentina a marcat primul său gol în trigoul bergamascilor cu câteva secunde înainte de pauză, cu o lovitură de cap din centrarea lui Matteo Ruggeri.

Retegui a obținut apoi penalty-ul din care a marcat al doilea său gol în minutul 57, când a fost doborât în careu de Lassana Coulibaly.

Spectacolul de luni a fost o demonstrație de forță din partea Atalantei, care a câștigat primul său trofeu european major la finele sezonului trecut - Europa League, după finala cu Bayer Leverkusen.

De atunci, Atalanta a fost lovită de accidentări grave atât în cazul lui Scamacca, cât și la fundașul Giorgio Scalvini, plus o serie de alți jucători, de asemenea, excluși.

Între timp, Gasperini nu s-a putut baza pe Koopmeiners și Ademola Lookman, eroul cu hat-trick din finala Europa League, ambii anunțând că vor să plece înainte de sfârșitul ferestrei de transfer de vară.

Cu toate acestea, înainte de lovitura de începere, CEO-ul Atalantei, Luca Percassi, a lăsat ușa deschisă pentru renegocieri cu cei doi jucători dornici de o schimbare, Paris Saint-Germain fiind, se pare, interesată de semnarea atacantului nigerian Lookman.

”Ideea noastră este ca pentru prima dată în istoria noastră să nu ne lăsăm jucătorii mari să plece... nu putem aștepta ca această fereastră de transfer să se închidă”, a declarat Percassi pentru Sky Sport.

Ceva mai târziu, Juventus își începe era sub comanda lui Thiago Motta cu vizita promovatei Como, ambițiosul club de pe malul lacului începând prima campanie în Serie A din ultimele peste două decenii.