Răzvan Marin, omul meciului! Juventus a încasat primul gol în campionat de la mijlocașul român

Răzvan Marin a marcat golul egalizator
Răzvan Marin a marcat golul egalizatorMARCO BERTORELLO / AFP
Juventus a ratat șansa de a obține a opta victorie consecutivă pe teren propriu în Serie A în fața lui Cagliari, remizând 1-1 și irosind ocazia de a deveni a patra echipă din istoria campionatului italian de fotbal care deschide o campanie cu șapte meciuri consecutive fără gol primit.

După ce au suferit două accidentări și au fost conduși în primele 30 de minute ale meciului de la mijlocul săptămânii din Liga Campionilor, torinezii au avut de această dată un start rapid, care le-a adus un avantaj timpuriu. A existat și un element de noroc, deoarece au primit un penalty după ce Sebastiano Luperto a fost sancționat cu henț după intervenția VAR.

Dusan Vlahovic a transformat, iar Juventus a dominat întreaga primă repriză și ar fi trebuit să aibă mai mult de un gol avans înainte de pauză.

Cagliari a trebuit să-i mulțumească lui Simone Scuffet pentru că nu s-a întâmplat asta, portarul reușind o paradă uluitoare pentru a-i refuza lui Teun Koopmeiners primul gol al sezonului.

Debutul reprizei secunde a urmat un tipar similar, cu Juventus dominând partida. Bătrâna Doamnă a fost aproape să fructifice această presiune, dar șutul din voleu al lui Nicolo Fagioli de la marginea careului a trecut la câțiva centimetri de bară.

Vlahović a fost înlocuit la pauză în ultimul meci de campionat disputat pe teren propriu de Juve, dar a fost în continuare pe teren în ultimele faze ale jocului, fiind aproape de a aduce punctele cu 20 de minute înainte de final, când voleul său fulgerător l-a forțat pe Scuffet să intervină spectaculos.

Statistici meciuri Juventus - Cagliari
Statistici meciuri Juventus - CagliariOpta by StatsPerform

Vlahovic s-a dovedit a fi un om greu de imobilizat pentru Cagliari și ar fi trebuit să obțină a treia dublă consecutivă cu puțin peste 10 minute înainte de final. Incredibil însă, după ce Scuffet a parat perfect șutul lui Douglas Luiz, acesta a tras pe lângă din câțiva metri, cu toată poarta la discreție.

Această ratare s-a dovedit a fi costisitoare, atunci când intervenția lui Luiz asupra lui Roberto Piccoli în careu a dus la un penalty pentru Cagliari, iar Răzvan Marin a marcat golul egalizator împotriva cursului jocului, la prima lor ocazie clară de gol din tot meciul.

Gazdele erau atât de disperate să obțină victoria pe final de meci, încât au rămas în 10 oameni când Francisco Conceicao a primit al doilea cartonaș galben pentru simulare în interiorul careului.

În ciuda unor încercări disperate de a obține victoria, Juventus a fost nevoită să se mulțumească cu un punct care nu ajută prea mult aspirațiile sale la titlu.

Verificati toate statisticile meciului cu Flashscore.