Răzvan Marin, titular în Cagliari - Roma. Românul a avut două ocazii mari, dar Svilar a fost pe poziții

Cagliari - AS Roma 0-0
Cagliari - AS Roma 0-0Profimedia
În prima etapă din Serie A, Cagliari a reușit o remiză cu AS Roma, scor 0-0.

Cagliari a început noul sezon din Serie A cu o defensivă solidă, obținând un meritat 0-0 împotriva echipei AS Roma.

Fiind primul lor sezon complet sub conducerea lui Daniele De Rossi, Roma a părut oarecum nepregătită în zona ofensivă, luptându-se să creeze ocazii notabile într-o primă repriză discretă a noului sezon.

În minutul 40, jocul părea să se deschidă, când Răzvan Marin a decis să-l testeze pe Mile Svilar cu un șut de la 25 de metri, dar portarul advers l-a blocat. Roma a ieșit pe contraatac, dar centrarea lui Nicola Zalewski a fost prea înaltă pentru Artem Dovbyk.

De Rossi l-a introdus pe talismanul Paulo Dybala în minutul 69. "La Joya" a fost curtat de echipele din Arabia Saudite în această vară, ceea ce ar putea explica de ce a început meciul din postura de rezervă. Argentinianul a fost aproape de a deschide scorul, dar lovitura sa liberă de la 25 de metri a lovit zidul advers.

Introducerea lui Dybala a transformat complet ofensiva Romei, iar în minutul 79, oaspeții au lovit bara transversală când centrarea lobată a lui Dybala a fost reluată cu capul de Dovbyk. La scurt timp, Marin a șutat puternic, dar Svilar a reușit să devieze mingea în bară.

Fiind echipa gazdă, Cagliari și-ar fi dorit să înceapă noul sezon cu o victorie în fața propriilor fani, dar s-au mulțumit cu un egal.