Seara românilor în Serie A! Super Man lovește din nou, dar Răzvan Marin îi dă o replică spectaculoasă

Răzvan Marin a marcat un super gol pentru Cagliari
Răzvan Marin a marcat un super gol pentru CagliariGianluca Zuddas /LaPresse/Shutter / Shutterstock Editorial / Profimedia
Cagliari a obținut prima victorie a sezonului din Serie A, 3-2 pe terenul Parmei, Dennis Man și Răzvan Marin trecându-și numele pe lista marcatorilor.

Parma - Cagliari 2-3

Părea că derby-ul românilor din Serie A nu va avea loc, antrenorul lui Cagliari, Davide Nicola, începând partida cu Răzvan Marin pe banca de rezerve.

În schimb, Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost titulari la Parma, acesta din urmă ratând o ocazie imensă de a înscrie în prima repriză, când scorul era deja 1-0 pentru oaspeți.

Zortea a deblocat tabela în minutul 34, Cagliari având și un gol anulat de VAR în primele minute, pentru un offside infim la Mina.

A doua repriză a fost la discreția gazdelor, care au controlat meciul și au reușit să restabilească egalitatea în minutul 62, când Dennis Man a reluat perfect din centrul careului o pasă a lui Coulibaly.

Câteva minute mai târziu, românul l-a servit ideal pe Sohm în fața porții adverse, dar elvețianul a reluat dezamăgitor.

Sarzii au vrut să țină de rezultat, iar Nicola a apelat în cele din urmă la serviciile lui Marin pentru a blinda mijlocul terenului. Internaționalul român nu doar că a asigurat faza defensivă, dar a marcat și un super gol care a readus oaspeții în avantaj, șutul său de la marginea careului, oprindu-se direct în vinclul porții lui Suzuki.

Parma a reușit să restabilească egalitatea în minutul 87, când Hernani a transformat cu precizie din penalty, dar oaspeții au revenit în avantaj imediat după reluare, când Piccoli a dus scorul la 3-2.

Pentru Cagliari este prima victorie a sezonului, cele trei puncte ajutând-o să iasă din zona retrogradării (locul 17), în timp ce Parma pare să fi pierdut strălucirea din primele runde ale sezonului. Galben-albaștrii ocupă locul 15, tot cu 5 puncte, dar un golaveraj mai bun decât al sarzilor.