Start perfect în era Motta pentru Juventus! Bianconerii se distrează cu nou-promovata Como

Cesc Fabregas (Como) se salută cu Thiago Motta (Juventus) înainte de startul partideiProfimedia
Juventus a început cu dreptul sezonul 2024/2025 din Serie A.

Juventus - Como 3-0

A fost un duel extrem de așteptat de fanii fotbalului italian și nu numai, în contextul în care Thiago Motta, antrenorul care a făcut senzație la Bologna în sezonul precedent, a avut un prim test important pentru Juventus în actuala stagiune, în vreme ce Como, echipă pregătită de spaniolul Francesc Fabregas și cu o serie de nume cunoscute în lot, a revenit în Serie A după două decenii.

Nou-promovata Como i-a avut în teren pe portarul Pepe Reina, stoperul Alberto Moreno și atacanții Patrick Cutrone și Andrea Belotti, marea absență fiind reprezentată de cea a fundașului Raphael Varane, care s-a accidentat înainte de startul noi ediții de campionat.

Partida de pe Allianz Stadium a fost dominată de Juventus, bianconerii reușind să deschidă scorul după 23 de minute de joc prin Samuel Mbangula (20 de ani), tânărul atacant belgian aflându-se la primul său joc oficial la echipa mare a lui Juve.

O altă premieră avea să vină în prelungirile primei părți, când americanul Timothy Weah a contorizat primul său gol pentru Juventus în Serie A, la o fază la care spectatorii au crezut inițial că balonul a trecut de linia porții lui Pepe Reina.

Putea fi mult mai rău pentru trupa lui Cesc Fabregas, întrucât în debutul actului secund Dusan Vlahovic a înscris cu o lovitură de cap pentru 3-0. Reușita a fost însă anulată de VAR, atacantul sârb aflându-se în poziție de offside în momentul finalizării.

Gazdele au ”insistat” însă ca scorul final să fie totuși 3-0, stoperul Andrea Cambiaso punctând și el în minutul 90+1 cu o super execuție din unghi.

Oaspeții pleacă învinși de pe Allianz Stadium, Como reușind un singur șut pe spațiul porții lui Michele Di Gregorio la capătul celor 90 de minute.