”Toată lumea pierde!” Genoa - Juventus se joacă fără spectatori din pricina incidentelor

Cea mai recentă întâlnire dintre Genoa și Juventus s-a încheiat cu remiză albă
Cea mai recentă întâlnire dintre Genoa și Juventus s-a încheiat cu remiză albăČTK / imago sportfotodienst / www.imagephotoagency.it
Meciul de sâmbătă dintre Genoa şi Juventus, contând pentru etapa a şasea a ligii italiene Serie A, se va disputa fără spectatori după violențele de la Genova la o partidă din Cupa Italiei, au anunțat vineri autoritățile locale, conform AFP.

Miercuri, la derby-ul dintre Genoa şi Sampdoria, din optimile de finală ale Cupei Italiei, au avut loc confruntări între suporterii celor două echipe cu forțele de ordine, înainte şi după meci. Circa 40 de polițişti au fost răniți în timpul violențelor. Prefectul din Genova a decis ca meciul de sâmbătă să se dispute cu porțile închise.

O măsură similară urmează să se aplice şi pentru Sampdoria, la următorul meci de acasă din Serie B, pe 4 octombrie., contra lui Juve Stabia, din etapa a opta.

”Acesta este genul de lucru pe care nu vrem să-l mai vedem. Când se joacă un meci cu porțile închise, toată lumea pierde, jucători, antrenori, preşedinți şi fani deopotrivă”, a declarat antrenorul echipei Juventus, Thiago Motta, la conferință de presă.

De la începutul sezonului, mai multe meciuri din Italia au fost perturbate de incidente, din cauza fanilor care au aruncat cu petarde şi fumigene.

Joi seara, startul reprizei secunde a meciului din optimile Cupei Italiei dintre Napoli şi Palermo (5-0) a fost amânat timp de zece minute din cauza petardelor aruncate.

Înaintea etapei a şasea, Juventus ocupă locul patru cu nouă puncte, iar Genoa, eliminată din Cupa Italiei după lovituri de departajare de Sampdoria (5-6), este a 16-a cu cinci puncte.