Torino continuă cursa pentru Europa cu o victorie în fața lui AC Milan

Torino a trecut cu brio de Milan
Torino a trecut cu brio de MilanProfimedia
Torino și-a păstrat vii speranțele de a juca în Conference League în sezonul viitor, după ce a învins-o pe AC Milan cu 3-1 pe Stadio Olimpico Grande Torino, unde a pierdut doar unul dintre cele 11 meciuri disputate până acum împotriva sextuplei campioane europene.

Ultima săptămână a fost surprinzător de tumultoasă pentru Torino. Aceasta rămâne în cursa pentru calificarea în Europa și este pe cale să înregistreze cea mai bună clasare în Serie A din ultimii cinci ani, însă managerul Ivan Jurić va părăsi clubul la finalul campaniei, invocând "diviziuni și dezbinare" în cadrul clubului.

Având în vedere că Milan era deja garantat pe locul doi înainte de startul meciului, iar Il Toro a adunat puncte atât împotriva lui Juventus, cât și a lui Bologna în ultimele săptămâni, avea toate motivele să creadă că ar putea obține puncte împotriva rossonerilor, chiar și pe fondul anunțului lui Jurić.

Tabelul din Serie A
Tabelul din Serie AFlashscore

În fața propriilor suporteri, gazdele au preluat imediat inițiativa și au fost de departe echipa mai bună înainte de pauză.

Ar fi fost în avantaj în minutul 20 dacă Adrien Tameze și-ar fi păstrat calmul atunci când a fost găsit de Pietro Pellegri nemarcat la 10 metri de poartă, în loc să trimită peste transversală, dar Torino tot a deschis scorul până la jumătatea reprizei.

O centrare precisă a lui Ricardo Rodríguez a fost preluată cu capul de Duván Zapata, care a marcat la colțul scurt.

După ce Christian Pulisic a reluat cu capul peste transversală la cealaltă poartă, Torino și-a dublat avantajul într-un mod similar cu cel în care a deschis scorul, doar că din flancul opus.

Raoul Bellanova a trimis o minge spre Ivan Ilić, iar internaționalul sârb a trimis o lovitură de cap care l-a depășit pe Marco Sportiello.

Ilić își sărbătorește golul
Ilić își sărbătorește golulProfimedia

După pauză a fost rândul lui  Rodríguez să marcheze și să facă 3-0 .

Totuși, această lovitură a părut să readucă la viață echipa din deplasare, iar în scurt timp Milan a redus din diferență din penalty.

Pulisic a fost trântit la pământ de Adam Masina, iar Ismaël Bennacer nu a greșit de la 11 metri.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

În mod surprinzător, însă, Milan nu a reușit să revină. În cele din urmă, Vanja Milinković-Savić abia dacă a trebuit să salveze ceva în afară de o ocazie a lui Rafael Leão, iar Torino a obținut două victorii consecutive.

Rămâne pe locul nouă, dar se află la doar un punct în spatele Fiorentinei, care are și un meci mai puțin.

Milan, între timp, a putut să se relaxeze câteva săptămâni și își va încheia sezonul săptămâna viitoare împotriva ultimei clasate, Salernitana.

Flashscore Omul meciului: Ricardo Rodríguez (Torino)