Valentin Mihăilă s-a accidentat! Doar o lovitură puternică sau ruptură de ligamente?

Valentin Mihăilă la Parma
Dennis Man și Valentin Mihăilă au făcut un nou meci excepțional pentru Parma, furnizând două pase de gol. Echipa lor a pierdut însă cu 2-3, după ce parmegianii au condus cu 2-0. Valentin Mihăilă s-a accidentat și este acum al doilea jucător al Naționalei după Marius Marin incert pentru partidele de Nations League din octombrie.

Parma a avut parte de o primă repriză de excepție acasă, în meciul cu Udinese din etapa a 4-a din Serie A.

Echipa românilor conducea la pauză cu 2-0, după goluri marcate de Enrico Del Prato și Ange-Yoan Bonny, din pasele lui Valentin Mihăilă și Dennis Man.

În repriza a doua norocul s-a schimbat, Udinese a reușit o remontada, iar pentru Parma meciul s-a transformat într-un dezastru de proporții.

Scorul final a fost 3-2 pentru Udinese.

Mihăilă a părăsit terenul în lacrimi

Nu numai că Parma a pierdut meciul, dar a pierdut și un jucător de bază pe o perioadă ce nu a putut fi stabilită deocamdată.

Românul Valentin Mihăilă, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren a ieșit accidentat în minutul 88,  cu ochii în lacrimi.

Cele mai mari griji și le fac însă Mircea Lucescu și fanii echipei naționale.

Selecționerul a fost de altfel prezent pe stadionul din Parma pentru a-i urmări pe internaționalii români.

Extrema a acuzat dureri mari la piciorul drept pe care nu putea călca. Valentin Mihăilă a cerut intervenția echipei medicale, dar nu a mai putut continua partida.

Românul a avut nevoie să fie ajutat de membrii staff-ului medical pentru a putea ieși de pe gazon.

Parma - Udinese. Notele jucătorilor
Parma - Udinese. Notele jucătorilorFlashscore

"Vești proaste pentru Parma: eșec în etapa a 4-a din Serie A și Mihăilă accidentat! Fotbalistul român s-a accidentat cu câteva minute înainte de fluierul de final și le-a tăiat tuturor răsuflarea. Mihăilă s-a prăbușit după un duel cu Davis, care a și primit cartonașul galben la acea fază. O lovitură la genunchiul drept l-a făcut pe Mihăilă să părăsească imediat terenul.

”Mihăilă a fost ajutat de un coleg să părăsească suprafața de joc, iar fața sa a trădat o durere uriașă. După ce a ieșit de pe teren, Mihăilă s-a dus pe bancă, unde a fost imediat luat în primire de medici. Aceștia speră că este doar o lovitură puternică, însă se tem de o ruptură a ligamentelor încrucișate.

”În cazuri de acest gen, în special la rupturi, perioada de recuperare este semnificativă, între 6 și 8 luni, plus perioada de care un jucător are nevoie pentru a-și reveni în formă. Asta ar putea însemna finalul sezonului pentru Mihăilă.

”Noi informații sunt așteptate în orele următoare, când vom primi un verdict clar din partea medicilor. Testele vor arăta și care este perioada de recuperare de care are nevoie Mihăilă", scrie presa din Italia.

Accidentarea vine într-un moment în care Mihăilă este în mare formă, cu evoluții excelente la meciurile din Nations League ale România, când a reușit să și marcheze în victoria cu 3-1 contra Lituaniei.

Nu este singura pierdere pentru Lucescu: Marius Marin, mijlocașul titular al naționalei României, s-a accidentat și el în meciul Salernitana - Pisa 2-3 din etapa a 5-a din Serie B.

Potrivit gsp.ro, Marius Marin a suferit o accidentare musculară și nu se știe încă dacă mijlocașul român va prinde partidele României din Liga Națiunilor, din luna octombrie.

Tricolorii se vor deplasa în Cipru pe 12 octombrie și în Lituania pe 15 octombrie.