VIDEO Super Man, super Parma! AC Milan pleacă cu mâna goală de pe Ennio Tardini

Jucătorii Parmei se bucură la golul lui Dennis Man
Jucătorii Parmei se bucură la golul lui Dennis ManALESSANDRO SABATTINI Getty Images via AFP
Parma se bucură de un început de sezon excelent în Serie A. Galben-albaștrii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu în fața celor de la AC Milan, Dennis Man numărându-se printre marcatori pentru gazde.

Parma - AC Milan 2-1

Doar 90 de secunde a rămas tabela intactă pe Enio Tardini. Mihăilă l-a lansat pe extrema stângă pe Valeri, care a aruncat mingea în fața porții adverse, iar Dennis Man a reluat imperial sub bară.

Repriza a continuat într-o notă de dominare a gazdelor, Milanul având o evoluție ștearsă, puținele ocazii în care s-a apropiat de poartă venind din faze fixe.

În schimb, Man a avut șansa de a face 2-0 când a fost lansat ideal pe culoar, dar a fost prins din urmă de fundași și șutul său din careu a fost blocat in extremis. Mingea respinsă a ajuns la Mihăilă, dar reluarea acestuia a întâlnit bara.

Tot Mihăilă a scăpat singur pe poartă în minutele de prelungire ale primei reprize, dar în ciuda vitezei sale a fost și el ajuns din urmă de Tomori, iar șutul a fost mult prea slab pentru a-l învinge pe Maignan.

Milanul a început să pună ceva probleme în ofensivă la începutul părții a doua, Reijnders fiind la un pas de egalare, șutul său din afara careului lovind bara transversală.

Gazdele au reușit să mai împingă o dată mingea în plasă cu jumătate de oră înainte de final, dar reușita lui Bonny a fost anulată pe motiv de offside.

Man a fost încă o dată aproape de 2-0, șutul său cu efect din interiorul careului trecând puțin pe lângă poarta lui Maignan.

În ciuda presiunii gazdelor, Milanul a reușit în cele din urmă să restabilească egalitatea, Pulisici marcând golul de 1-1, din pasa lui Leao.

Ennio Tardini a izbucnit din nou în urale cu 13 minute înainte de final, când plasa Milanului a fost scuturată pentru a doua oară, Cancellieri trecându-și și el numele pe lista marcatorilor.

S-a terminat 2-1, iar Parma are deja patru puncte în clasament după ce în prima etapă a remizat cu Fiorentina (1-1). Pentru Milan se anunță, însă, o perioadă dificilă, diavolul milanez având doar un punct în două etape și acela obținut cu emoții după ce a fost condusă cu 2-0 pe teren propriu de Torino.