Vlahovic reușește o dublă, iar Juventus trece de Genoa și ajunge în fruntea Serie A

Dusan Vlahovic sărbătorește cu coechipierii săi după ce a marcat
Dusan Vlahovic sărbătorește cu coechipierii săi după ce a marcatMarco Bertorello / AFP
Juventus a urcat în fruntea clasamentului Serie A cu o victorie cu 3-0 la Genoa. Dusan Vlahovic a marcat o dublă pentru ca Il Grifone să rămână fără victorie acasă până acum în acest sezon.

Este corect să spunem că prima repriză a fost departe de a fi un thriller, fără ca niciuna dintre echipe să pară amenințătoare în atac, cu doar patru șuturi între ele în primele 45 de minute.

Juventus a fost în căutarea primului gol în Serie A de la victoria de la Verona de la sfârșitul lunii august și a fost cea care a avut singura ocazie notabilă imediat după jumătatea primei reprize, când Vlahovic - autorul ultimului lor gol în campionat - a trimis o lovitură liberă dintr-o poziție promițătoare peste transversală.

După un început de sezon lent, cu o singură victorie în primele cinci meciuri, Genoa ar fi fost mulțumită că a ținut Bătrâna Doamnă la distanță.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiOpta by StatsPerform

Cu toate acestea, a fost nevoie de doar trei minute după pauză pentru ca povestea să se schimbe, după un henț comis în interiorul careului de Koni De Winter.

Vlahovic a intervenit și nu a greșit din penalty pentru a aduce echipa lui Thiago Motta în avantaj.

După ce a fost eliminat ultima dată când a jucat împotriva celor de la Genoa, atacantul sârb s-a gândit la revanșă și a marcat din nou șapte minute mai târziu.

De data aceasta, a fost o mișcare inteligentă, în urma căreia a preluat pasa lui Teun Koopmeiners și a finalizat cu stângul în colțul din dreapta, pentru 2-0.

Genoa nu a reușit decât câteva șuturi pe poartă, iar golul lui Francisco Conceicao, cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, i-a asigurat lui Juve o victorie confortabilă.

Învinși în cele din urmă, Il Grifone se află pe locul 16 și riscă să coboare în zona retrogradării, în timp ce Bătrâna Doamnă se poate bucura, cel puțin pentru moment, de poziția de lider.

Flashscore Jucătorul meciului: Dusan Vlahovic (Juventus)