Horațiu Moldovan, intervenții superbe în Serie B. Victorie la scor a echipei sale

Horațiu Moldovan la Atletico
Horațiu Moldovan la AtleticoČTK / imago sportfotodienst / Jonathan Moscrop/ Profimedia
Sassuolo a învins-o în deplasare pe Brescia, scor 5-2, în cadrul etapei a noua din Serie B.

Horațiu Moldovan a fost din nou titular în poarta ”verzilor” și a avut câteva intervenții salvatoare, ajutându-și echipa să obțină o nouă victorie.

El a fost fost totuși învins de două ori, de către Fogliata și Bjarnason.

Presa italiană l-a lăudat pentru evoluție, dar a punctat faptul că Sassuolo a primit gol în deplasare după foarte multă vreme.

”După golul primit cu Cittadella, preia prima minge din plasă tot în deplasare, întrerupând seria de meciuri fără gol primit în deplasare a lui Sassuolo, care dura de 290 de minute, inclusiv în Cupa Italiei, neputând face nimic la finalizarea precisă a lui Fogliata”, scriu ziariștii citați de digisport.

”Două intervenții superbe”

După meciul cu șapte goluri în care a fost implicat, italienii i-au acordat lui Horațiu Moldovan nota 6 pentru evoluția avută.

Mai mult, cei de la canalesassuolo au ținut să-l laude pe internaționalul român pentru paradele avute.

”Moldovan afost atent la lovitura de cap din apropiere a lui Borrelli și nu-i permite lui Brescia să revină în joc cu două intervenții superbe în repriza a doua”.

Nu are nicio vină la golul doi”, au scris italienii.

Horațiu Moldovan
Horațiu MoldovanFlashscore

A fost cea de-a treia partidă consecutivă din Serie B în care Moldovan a apărat buturile lui Sassuolo, după meciurile cu Cittadella și Spezia.

Prea scump pentru Serie B

Românul este cotat la două milioane de euro, potrivit Transfermarkt.

Portarul a fost împrumutat în Serie B de Atletico timp de un sezon. Sassuolo a plătit 400.000 de euro pentru împrumutul lui Horațiu Moldovan și are opțiune de transfer definitiv.

Italienii trebuie să achite, însă, o sumă considerabilă dacă vor să-l păstreze pe Horațiu Moldovan și dincolo de startul următorului sezon.

Potrivit Fanatik, suma din clauza de cumpărare definitivă din contract este de 1,7 milioane de euro.