Moldovan și Boloca, titulari în partida câștigată categoric de Sassuolo. Notele românilor

Horațiu Moldovan
Horațiu MoldovanAlessandro La Rocca / LaPresse / Profimedia
În runda cu numărul 8 din Serie B, Sassuolo, echipa la care sunt legitimați românii Horațiu Moldovan și Daniel Boloca, a învins-o cu un categoric 6-1 pe Cittadella.

Sassuolo - Cittadella 6-1

În urma succesului, Sassuolo urcă pentru moment pe locul 3 în Serie B, cu 15 puncte, la 4 lungimi distanță de liderul Pisa.

Horațiu Moldovan și Daniel Boloca au fost titulari în trupa antrenată de Fabio Grosso care își propune să revină în Serie A.

Portarul român a încasat un singur gol, în minutul 17, de la Alessio Vita, atunci când echipa sa conducea deja cu 1-0 după reușita din debut a lui Mulattieri (min 4).

Moldovan a primit nota 7.0 din partea Flashscore.

Este de menționat că la pauză tabela arăta scorul de 1-1, actul secund aparținând în totalitate gazdelor, care au înscris de cinci ori, prin Volpato (55), Thorstevedt (penalty - 63 + min 83), Pierini (68) și Lauriente (penalty - 72).

Daniel Boloca, celălalt român din lotul lui Sassuolo, a evoluat timp de 85 de minute, fiind schimbat cu Lipani în finalul meciului. Mijlocașul central a primit nota 7.2 din partea Flashscore.