Cristiano Ronaldo, decisiv! Al Nassr ajunge în finala Supercupei Arabiei Saudite

Ronaldo, decisiv pentru Al Nassr
Ronaldo, decisiv pentru Al NassrAFP
Sezonul lui Al Nassr a început în cel mai bun mod posibil, echipa lui Luís Castro eliminând-o miercuri pe Al Taawon din Supercupa Arabiei Saudite cu 2-0. Cristiano Ronaldo l-a servit pe Yahya (8') pentru primul gol al meciului și l-a marcat pe al doilea în repriza a doua (57').

Cele mai importante momente ale meciului

Pre-sezonul, petrecut în cea mai mare parte în Portugalia, nu a mers bine pentru Al Nassr, dar începutul de meciuri cu greu ar fi putut fi mai bun pentru echipa antrenată de Luis Castro, care a dominat Al Taawon pentru a-și rezerva locul în finala Supercupei Arabiei Saudite.

Cu Cristiano Ronaldo revenit în echipă și Otávio în echipa de start, Al Nassr și-a făcut jocul ușor, marcând încă din start după o acțiune bine lucrată pe flancul stâng al vicecampioanei saudite.

Sadio Mané a avut spațiu și a centrat în careu, unde a apărut Cristiano Ronaldo. Atacantul portughez a încercat să finalizeze cu piciorul stâng, dar a întârziat puțin, iar devierea a servit drept pasă decisivă pentru Yahya (8'), care a finalizat la bara a doua.

În ciuda acestui gol timpuriu, Al Nassr a continuat să preseze aproape de poarta lui Mailson, care a reușit să-l împiedice pe Yahya să înscrie a doua oară. În cealaltă suprafață de pedeapsă, noua achiziție Bento a arătat și el că poate fi decisiv pentru echipa lui Luís Castro în acest sezon, având două intervenții solide.

Scorul a fost strâns, dar Al Nassr nu a simțit nevoia să accelereze ritmul, nu în ultimul rând pentru că ocaziile lor din prima repriză au fost un semn clar al superiorității lor.

Totuși, abia în repriza a doua lucrurile au început să prindă contur. Al Ghannam a pătruns pe flancul drept și a centrat jos pentru Cristiano Ronaldo (57'), la marginea suprafeței de pedeapsă.

Al Nassr a reușit să controleze finalul de meci, iar Cristiano a fost menajat (a ieșit în minutul 82) înainte de finala Supercupei de sâmbăta viitoare, care se va juca fără Marcelo Brozovic, care a primit un cartonaș roșu în ultimul minut al prelungirilor.