Manchester City cucerește primul trofeu din acest sezon: Supercupa Europei

City s-a impus cu 5-4 în fața Sevillei la loviturile de departajare
City s-a impus cu 5-4 în fața Sevillei la loviturile de departajareOpta by Stats Perform/AFP
Cetățenii lui Pep Guardiola reușesc o nouă premieră, City reușind să cucerească Supercupa Europei după ce a învins la loviturile de departajare Sevilla, după ce în primele 90 de minute tabela a arătat scorul de 1-1.

Manchester City - Sevilla 1-1 (5-4 după loviturile de departajare)

A fost o întâlnire spectaculoasă între cele două deținătoare ale celor mai prestigioase trofee obținute în sezonul trecut: City, pentru prima dată campioană UEFA Champions League, și Sevilla, o obișnuită a trofeului Europa League.

Prima repriză a fost una perfectă pentru andaluzi pe stadionul Georgios Karaiskakis din Piraeus. Tribunele au fost în delir în minutul 25, atunci când lovitura de cap perfectă a lui En Nesyri, care a câștigat duelul aerian cu Ake și debutantul Gvardiol, l-a învins pe Ederson, ibericii intrând la pauză în avantaj.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

În partea secundă, elevii lui Mendilibar au ratat alte trei ocazii imediat după pauză, protagonist fiind același En Nesyri, care a fost însă blocat magistral de Ederson.

La mijlocul reprizei a doua, City a restabilit egalitatea prin Palmer, puștiul-minune care a deschis scorul pentru cetățeni inclusiv în Supercupa Angliei (FA Community Shield) împotriva lui Arsenal. Mijlocașul de 21 de ani a lovit perfect cu capul o minge centrată de Rodri, lăsându-l pe Bono fără reacție. Ambele formații și-au creat apoi ocazii bune de a marca în finalul celor 90 de minute, duelul fiind în cele din urmă decis la lovituri de departajare.

Pep Guardiola și City au ridicat trofeul Supercupei Europei în urma penalty-ului ratat de Nemanja Gudelj, care a lovit bara transversală a porții lui Ederson. Cetățenii și-au luat astfel revanșa după Supercupa Angliei pierdută în fața lui Arsenal la loviturile de departajare, după ce în primele 90 de minute s-a înregistrat același scor, 1-1, Trossard egalând situația pentru tunari chiar la ultima fază.