”O astfel de partidă este o bulă de oxigen”, a afirmat Guardiola după Supercupa Europei

Pep Guardiola se bucură alături de Erling Haaland pentru câștigarea Supercupei
Pep Guardiola se bucură alături de Erling Haaland pentru câștigarea SupercupeiAFP
Spaniolul Pep Guardiola, antrenorul echipei engleze de fotbal Manchester City, a declarat după câștigarea Supercupei Europei, miercuri seara, pe Stadionul ''Georgios Karaiskakis'' din Pireu, că ”un joc la acest nivel, în acest moment, este o bulă de oxigen”.

Guardiola a subliniat că echipa avea nevoie să câștige ”pentru momentul actual al sezonului și pentru calitatea rivalului, dar era imperativ și să se recupereze după înfrângerea suferită în fața lui Arsenal în Comunity Shield”.

”Atunci am pierdut la penalty-uri și acum am câștigat”, a subliniat tehnicianul catalan.

Pep Guardiola a mai afirmat că ”Sevilla a avut și ea multe șanse, deși jocul părea sub control, mai puțin în primele minute din repriza secundă. Nu au fost 90 de minute perfecte, dar Sevilla este o echipă cu experiență”.

Manchester City a cucerit în premieră Supercupa Europei la fotbal, miercuri seara, pe Stadionul ”Georgios Karaiskakis” din Pireu, după ce a învins-o pe Sevilla FC cu 5-4 la loviturile de departajare, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-1), la finalul celor 90 de minute regulamentare.