Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei, după ce a jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică

Bayer Leverkusen câștigă Supercupa Germaniei
Bayer Leverkusen câștigă Supercupa GermanieiProfimedia
Bayer Leverkusen câștigă Supercupa Germania, după ce aceștia au evoluat mai mult de o repriză în inferioritate numerică!

Bayer Leverkusen a realizat o performanță remarcabilă în sezonul 2023/2024, încheind competițiile interne fără înfrângere. Echipa a înregistrat 28 de victorii și 6 egaluri în campionat și a avut un parcurs imaculat în Cupa Germaniei, obținând astfel dubla campionat - Cupă.

În Supercupa Germaniei, Bayer Leverkusen a înfruntat echipa clasată pe locul 2 în Bundesliga, Stuttgart, după ce Bayern Munchen, care a terminat pe locul 3 în stagiunea precedentă, a rămas cu un punct în spatele șvabilor.

Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei

Bayer Leverkusen a devenit a noua echipă care a câștigat DFL-Supercup după ce s-a impus cu 4-3 la penalty-uri în urma unui meci disputat cu VfB Stuttgart (2-2) - prima ediție a acestei competiții la care nu a participat Bayern Munchen din 2011.

Prima repriză a început bine pentru Leverkusen, după ce Boniface a înscris în minutul 11. La scurt timp, Stuttgart a egalat prin Millot (miin. 15).

În minutul 37 al partidei, Terrier a văzut cartonașul roșu și a fost eliminat, iar Leverkusen a fost nevoită să continue meciul în 10 oameni, scorul pauzei fiind de 1-1.

A doua repriză a început cum se nu putea mai bine pentru echipa lui Alonso. Undav a înscris pentru 2-1 pentru Stuttgart. Printr-o minune, Schick a înscris golul egalării, în minutul 88, iar partida s-a decis la 11 metri, acolo unde Leverkusen s-a impus.