Poliția olandeză a arestat 22 de persoane după incidentele de la Feyenoord - AjaxProfimedia
Douăzeci și două de persoane au fost arestate pentru aruncarea de obiecte și folosirea de petarde și torțele în cursul meciului câștigat de Ajax Amsterdam pe terenul rivalei Feyenoord Rotterdam (2-1), miercuri seară, în semifinalele Cupei Olandei la fotbal, a anunțat postul național de televiziune NOS.

Meciul a început cu cinci minute întârziere din cauza fumului generat de torțele aprinse de suporterii lui Feyenoord. Arbitrul a fost nevoit să oprească jocul la doar 21 de secunde după lovitura de stat, pentru a permite fumului negru să se împrăștie.

Jocul a fost întrerupt apoi timp de o jumătate de oră, în repriza secundă (min. 63), după ce o brichetă aruncată din tribune l-a lovit în cap pe unul dintre jucătorii "lăncierilor", mijlocașul Davy Klaassen.

Conform AFP, care citează poliția olandeză, printre cei 22 de reținuți se numără și un bărbat de 32 de ani suspectat că a aruncat bricheta care l-a lovit pe jucătorul lui Ajax.

Clubul Feyenoord a anunțat că a decis să închidă parțial o secțiune a stadionului De Kuip pentru meciul de pe teren propriu cu AS Roma din sferturile de finală ale Europa League, programat pe 13 aprilie.

Anterior s-a stabilit să nu se permită prezența suporterilor oaspeți la ambele manșe din sferturile de finală, după o decizie luat de UEFA ca urmare a interdicției impuse de autoritățile italiene fanilor olandezi.

Federația olandeză de fotbal (KNVB) a anunțat la rândul ei, joi, că va introduce măsuri mai stricte pentru a combate astfel de incidente, arbitrii urmând să întrerupă automat un meci dacă sunt aruncate obiecte pe gazon sau dacă un fan pătrunde pe teren. Iar în cazul în care un jucător este lovit de un obiect aruncat din tribune, meciul va fi oprit definitiv.

"Terenul este sacru. Jucători și toți ceilalți trebuie să-și poată face treaba în siguranță, în orice moment", a precizat Marianne van Leeuwen, directoarea fotbalului profesionist din cadrul KNVB.