Vincius este al 16-lea jucător din istorie care a reușit un hat-trick în ”El Clasico”

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei
Real Madrid a câștigat Supercupa SpanieiProfimedia
Real Madrid s-a impus categoric în finala Supercupei Spaniei care s-a desfășurat la Riyadh, Arabia Saudită. Galacticii au învins-o pe Barcelona cu 4-1.

Real Madrid a făcut un spectacol de neuitat în Supercupa Spaniei, cu Vinicius în prim-plan, marcând două goluri în primele trei minute ale meciului. Brazilianul a continuat să impresioneze, realizând un hat-trick în minutul 39, după transformarea unui penalty. Acest meci a marcat al 15-lea "El Clasico" pentru Vinicius, iar performanța sa remarcabilă l-a plasat în "cărțile de istorie" ale echipei madrilene.

Vinicius a devenit al 16-lea jucător din istorie care reușește să marcheze de trei ori într-un "El Clasico". Performanța rămâne una dintre cele mai memorabile din cariera sa, iar prestația sa impresionantă în Supercupa Spaniei va rămâne în amintirea fanilor pentru mult timp.

Pe listă se mai află și: Jaime Lazcano, Joan Ramon i Pera, Ventora, Jesus Narro, Cesar, Evaristo de Macedo, Amancio, Ferenc Puskas, Ivan Zamorano, Fernando Sanudo, Gary Lineker, Romario, Luis Suarez, Karim Benzema și Lionel Messi

Messi este singurul fotbalist dintre cei enumerați mai sus care a reușit această performanță de două ori în carieră.