Gol după gol! Andrea Compagno se descurcă de minune în China: 6 reușite în ultimele 5 meciuri

Andrea Compagno
Andrea CompagnoProfimedia
În cea mai recentă etapă din campionatul chinez, Tianjin Jinmen Tiger, echipa la care este legitimat Andrea Compagno (28 de ani), fostul vârf al celor de la FCSB, a învins-o pe Zhejiang Professional cu scorul de 3-2.

Tianjin Jinmen Tiger - Zhejiang Professional 3-2

Tianjin Jinmen Tiger ocupă locul 8 în Superliga chineză, cu 30 de puncte acumulate după 23 de etape. În duelul disputat duminică după amiază (11 august) în compania celor de la Zhejiang Professional, gazdele au condus la pauză cu 2-0 după golurile înscrise de italianul Andrea Compagno

Golgheterul lui Tianjin și-a început recitalul în minutul 27, după ce a transformat un penalty, pentru ca în minutul 39 să reușească dubla.

În actul secund s-au marcat 3 goluri în decurs de 5 minute: oaspeții au redus din diferență prin Leonardo (62), pentru ca ulterior Ademi (63) să puncteze pentru 3-1. Scorul final a fost stabilit de Owusu-Sekyere (65).

În prelungirile partidei, VAR-ul a anulat un gol înscris de Gao Huaze pentru gazde.

Compagno atinge o bornă impresionantă în China, acolo unde în ultimele 5 etape a înscris nu mai puțin de 6 goluri.

În clasamentul golgheterilor, italianul este în acest moment pe locul 4, cu un total de 16 reușite în acest sezon, în vreme ce poziția a 5-a este ocupată de elvețianul Cephas Malele (Shanghai Shenhua), fostul atacant al celor de la CFR contorizând 15 goluri și două pase decisive.