Nicolae Stanciu, pe val în China. Este al doilea cel mai bun pasator din campionat

Românul și-a ajutat echipa și pe finalul partidei, reușind să scoată o lovitură de la 11 metriProfimedia
Într-un meci din etapa cu numărul 8 din campionatul Chinei, echipa la care joacă românul Nicolae Stanciu, Wuhan Three Towns, a remizat (3-3) împotriva celor de la Chengdu.

Nicolae Stanciu a făcut un meci foarte bun pentru Wuhan Three Town, reușind să-și ajute echipa în remiza (3-3) cu Chengdu. Campioana en-titre a Chinei nu traversează o perioadă foarte bună și ocupă doar locul 6 în campionat și are 11 puncte acumulate după primele 8 meciuri.

Stanciu s-a făcut remarcat în minutul 45, atunci când românul a oferit o centrare excelentă pentr Aziz, care a reușit să egaleze.

Românul și-a ajutat echipa și pe finalul partidei, reușind să scoată o lovitură de la 11 metri, transformată în minutul 79 de Ademilson.

Stanciu, la 5 assist-uri și al doilea cel mai bun pasator din China

Nicolae Stanciu se mândrește cu un record în China. Românul are cinci assit-uri în opt meciuri jucate și a devenit cel mai bun pasator din China, după Romulo.

Într-un interviu recent, Anamaria Prodan, agentul fotbalistului român, a declarat că Stanciu dorește să rămână în China.

"Da, rămâne în China. A avut oferte din Europa, dar a rămas. E greu, la 30 de ani te gândești să îți asiguri familia, iar salariul pe care Stanciu îl are acolo nu îl poate acoperi vreo echipă din Europa.

Este erou, în China este erou. Copiii și soția sunt acolo, le place și lor foarte mult.

Nu mai vorbesc despre transferuri pentru că mi-am expus mereu viața și nu s-a terminat bine. Atunci am zis că mai întâi să fac toate transferurile și mai apoi să le anunț.

Așa am făcut și cu Stanciu, atunci am zis că o să-l duc unde o să-i fie bine și lui și familiei", a declarat Anamaria Prodan.