Răzvan Lucescu a câștigat al doilea titlu în Grecia cu PAOK Salonic

Răzvan Lucescu a câștigat al doilea titlu în Grecia cu PAOK SalonicProfimedia
PAOK Salonic este noua campioană a Greciei! Echipa lui Răzvan Lucescu a câștigat cu 2-1 pe terenul concitadinei Aris și a obținut al patrulea titlu din istorie.

PAOK a început runda cu două puncte avans față de rivala AEK Atena și avea titlul la mâna ei. Tot ce trebuia să facă era să câștige cu Aris, iar golul reușit de Thomas în minutul 30 a pus echipa pe drumul cel bun.

Gazdele au restabilit egalitatea a două minute de la începutul reprizei secunde, însă Taison a aruncat în aer peluza oaspeților după golul înscris în minutul 62.

Finalul a fost unul tensionat după ce Michailidis a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, dar echipa lui Răzvan Lucescu a reușit să reziste și s-a încoronat campioană pentru a patra oară și a doua cu antrenorul român la cârmă, după succesul din 2019.

La Atena, AEK s-a impus cu 3-0 în fața ultimei clasate din play-off, Lamia, însă succesul atenienilor a fost insuficient pentru a deturna trofeul.

Răzvan Lucescu și-a început actualul mandat de la PAOK Salonic la începutul lunii iulie 2021, după ce, în prealabil, acesta mai antrenase gruparea din Grecia în perioada august 2017 - iulie 2019. La echipa din Salonic, Lucescu Jr. a cucerit un titlu de campion (sezonul 2018/2019) și două Cupe ale Greciei (2017/2018 și 2018/2019).