Răzvan Lucescu, aproape de titlu în Grecia după victoria categorică în derby din penultima etapă

Răzvan Lucescu, aproape de titlu în Grecia
Răzvan Lucescu, aproape de titlu în GreciaProfimedia
În penultima rundă din play-off-ul Superligii Greciei, PAOK s-a impus cu 4-1 în fața rivalilor de la Panathinaikos.

PAOK - Panathinaikos 4-1

PAOK și Răzvan Lucescu sunt cu o mână pe marele trofeu de campioană, după ce urmăritoarea AEK, clasată pe loc secund, a pierdut în deplasarea cu Olympiakos (scor 2-0).

Clasament play-off Superliga Greciei
Clasament play-off Superliga GrecieiFlashscore

La pauză, PAOK conducea cu 1-0 grație golului marcat de brazilianul Taison (min 37).

Deși s-au marcat 5 goluri în total, tabela avea să fie modificată abia după minutul 70. Tot gazdele au înscris, prin Zivkovic, care a punctat din penalty (72), pentru ca Jeremejeff (78) să reducă din diferență 6 minute mai târziu.

Sârbul Andrija Zivkovic a făcut însă diferența în final, după ce a oferit o pasă de gol pentru Vierinha și punctat din nou în prelungiri.

În ultima etapă, PAOK își poate adjudeca titlul în cazul în care va obține un nou succes sau dacă AEK se împiedică din nou. Trupa lui Lucescu va juca în deplasare la Aris, locul 5, în vreme ce AEK va primi vizita lui Lamia, ultima clasată din play-off. Ultimele dueluri din Superliga Greciei sunt programate pe data de 19 mai (duminică).