Galatasaray îi dă o lovitură dură lui Fenerbahce cu o victorie mare în derby

Galatasaray a obținut o victorie uriașă
Galatasaray a obținut o victorie uriașăAA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Galatasaray i-a dat rivalei Fenerbahce prima lovitură dură majoră a sezonului din Super Lig. Pe stadionul Sukru Saracoglu, unde biletele s-au epuizat în patru secunde, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-1 în fața echipei lui Jose Mourinho în derby-ul intercontinental.

Galatasaray a intrat în meci ca lideră a clasamentului, cu un bilanț perfect de cinci victorii din cinci. Fenerbahce se afla la două puncte în urma echipei lui Okan Buruk, dar câștigase ultimul derby cu 1-0 la Galatasaray în sezonul trecut.

Împotriva "Cimbomului", echipa lui Mourinho a început bine și și-a creat numeroase ocazii, dar Galatasaray a fost cea care a marcat primul gol. Lucas Torreira, fostul jucător al lui Arsenal, a executat un voleu de la mare distanță, care a trecut printre brațele portarului Dominik Livakovic.

Un meci aprig disputat, în care s-au arătat nouă cartonașe galbene, a consemnat și al doilea gol în prima jumătate de oră de joc. Victor Osimhen l-a servit pe Dries Mertens, care a plasat cu abilitate mingea peste Livakovic și a dublat avantajul lui Galatasaray.

Ineficienta Fenerbahce

După pauză, a fost nevoie de 15 minute pentru ca Galatasaray să înscrie al treilea gol: o combinație bună între Gabriel Sara și Torreira s-a încheiat cu un gol frumos al brazilianului.

Edin Dzeko a reușit să marcheze din penalty pentru a reduce din diferență după o decizie dubioasă, dar nu a fost suficient și Fener a suferit o înfrângere usturătoare în cel de-al 401-lea Derby Intercontinental dintre cele mai bune echipe din Turcia.

Galatasaray a câștigat Super Lig sezonul trecut cu un record de 102 puncte, iar Fenerbahce a urmat-o cu 99 de puncte, un număr care ar fi fost suficient pentru titlu în orice alt sezon din istoria Super Lig.