FCSB câștigă primul trofeu în noul sezon! Ștefănescu a înscris în Supercupă împotriva Corvinului

Marius Ștefănescu a înscris în poarta Corvinului
Marius Ștefănescu a înscris în poarta CorvinuluiAgerpres
Duelul din Supercupă desfășurat pe stadionul Ghencea a deschis oficial noul sezon fotbalistic 2024/2025 în România. FCSB s-a impus cu un categoric 3-0 în fața divizionarei secunde Corvinul Hunedoara, Miculescu, nou venitul Ștefănescu și Luis Phelipe fiind marcatori pentru echipa condusă de Elias Charalambous.

FCSB - Corvinul Hunedoara 3-0

Primele semnale ofensive au fost date de echipa lui Florin Maxim, Andrei Vlad reușind să respingă un șut de la distanță expediat de Roger. Tot din partea echipei hunedorene, Daniel Pîrvulescu a avut o pătrundere periculoasă în careu din flancul stâng, însă centrarea mijlocașului de bandă nu a găsit un destinatar.

După 20 de minute în care nu au semnat nicio ocazie periculoasă la poarta lui Lefter, FCSB a preluat conducerea la prima construcție în ultima treime. Totul a pornit după o cursă frumoasă a lui Nana Antwi în flancul drept. Fundașul ghanez a combinat cu Marius Ștefănescu, balonul ajungând în cele din urmă în interiorul careului, acolo unde Băluță l-a găsit la finalizare Alhassan, în primă fază mingea fiind blocată de portarul hunedorenilor. Bine plasat, Miculescu a reluat în plasă cu o lovitură de cap.

Replica celor de la Corvinul avea să vină la scurt timp: un șut periculos la colțul scurt expediat de Buș a fost respins în corner de Vlad. Încă o mare șansă a fost irosită de Manolache, fundașul central nereușind să devieze pe poartă dintr-o centrare bună venită de la Bradu din fază fixă.

În finalul primei părți, o cursă frumoasă a lui Dawa putea aduce golul doi al celor de la FCSB, însă Lefter a respins balonul cu piciorul. În prelungiri, Alexandru Neacșa nu a găsit ținta cu un șut din unghi.

În partea secundă, FCSB a fost echipa care a venit de la vestiare cu mult mai multă energie. La primul său meci pentru formația bucureșteană, Marius Ștefănescu a dus scorul la 2-0 cu o execuție frumoasă din unghi, lăsându-l fără replică pe portarul Lefter.

Același Ștefănescu putea face dubla cu 20 de minute înainte de final, după o pasă în adâncime venită de la Baba Alhassan, însă de această dată Lefter a avut câștig de cauză. În urma unui corner, Malcom Edjouma, revenit în lotul roș-albastru după experiența din Serie B de la Bari, a trimis pe lângă poartă cu o lovitură de cap. Mijlocașul a fost introdus în teren în debutul reprizei secunde de Elias Charalambous.

După o acțiune în flancul stâng finalizată cu șut pe poartă de Musi, balonul a ricoșat la Luis Phelipe, brazilianul având de îndeplinit o simplă formalitate.

În finalul partidei, Ștefănescu a ratat din nou șansa de a face dubla.

Astfel, după o pauză de 11 ani, FCSB cucerește din nou Supercupa României, ultimul astfel de succes fiind înregistrat în sezonul 2013/2014, când bucureștenii au încheiat cu același scor în fața Petrolului, 3-0, în era lui Laurențiu Reghecampf.

Echipele de startFlashscore

FCSB: A. Vlad - Antwi, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Alhassan, Lixandru, Radaslavescu - Ștefănescu, Miculescu, Băluță

Corvinul Hunedoara: Lefter, Iacob, Lică, Manolache, Velisar, Hrezdac, Roger, Lupu, Neacșa, Pîrvulescu, Ubbink, Buș

FCSB, campioană în sezonul 2023/2024, a efectuat trei mutări importante în acest mercato: atacantul Daniel Popa (28 de ani, ex-U Cluj), fundașul lateral David Kiki (30 de ani, ex-Farul) și mijlocașul de bandă Marius Ștefănescu (25 de ani, ex-Sepsi) alăturându-se roș-albaștrilor în această vară, în vreme ce închizătorul Malcom Edjouma (27 de ani) a revenit în București după împrumutul de la Bari în Serie B.

Rezultatele obținute de FCSB în partidele amicale din această vară
Rezultatele obținute de FCSB în partidele amicale din această varăFlashscore

De partea cealaltă, Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României după finala cu Oțelul Galați, duel ce s-a decis la lovituri de departajare, a bifat nu mai puțin de șapte transferuri pentru noul sezon, hunedorenii fiind nevoiți să se întărească și pentru preliminariile Europa League. Astfel, Alexandru Gîrbiță, Ibuchi Goodnews Chukwu, Otega Jimmy King, Toheeb Babatunde Odejob, Taiye Abolaji Rasaq, Sergiu Buș și Ion Cărăuș sunt noile nume din lotul antrenat de Florin Maxim.

Rezultatele obținute de Corvinul Hunedoara în partidele amicale din această varăFlashscore