”Noul Messi”: hattrick împotriva Braziliei și calificarea Argentinei în semifinalele CM Under-17

Claudio Echeverri a reușit un hattrick împotriva Braziliei
Claudio Echeverri a reușit un hattrick împotriva BrazilieiProfimedia
Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal Under-17, care are loc în Indonezia, după ce a învins vineri Brazilia cu scorul de 3-0.

Toate cele trei goluri au fost marcate de Claudio Echeverri, în minutele 28, 58 şi 71. Meciul a început cu o jumătate de oră întârziere din cauza ploii torențiale care a lovit capitala Indoneziei, Jakarta.

Brazilia U17 - Argentina U17 0-3

Brazilia era deținătoarea titlului la această categorie de vârstă, la care Argentina nu a câştigat niciodată trofeul. Întâlnirea de la Jakarta a avut loc la numai câteva zile după ce prima reprezentativă a Argentinei, campioana mondială en titre, a învins-o cu scorul de 1-0 pe marea sa rivală Brazilia, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, într-un meci din preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale din 2026.

La Mondialul Under-17, Argentina va juca marți în semifinale cu Germania, campioana europeană en titre, care a trecut vineri de Spania cu 1-0, în sferturi de finală.

Germania nu a câştigat niciodată Cupa Mondială U17, dar a jucat finala primei ediții, în 1985, când a fost învinsă de Nigeria, şi a ocupat locul al treilea la edițiile din 2007 şi 2011.

Sâmbătă sunt programate ultimele două sferturi de finală, Franța - Uzbekistan şi Mali - Maroc.