”Am fost nişte uriaşi în această seară”, a reacționat selecționerul Italiei, după victoria cu Franța.Profimedia
Luciano Spalletti, selecționerul echipei de fotbal a Italiei, e fericit după victoria cu Franța, 3-1 vineri pe Parc des Princes, în Liga Națiunilor, într-un meci în care gazdele au deschis scorul în primul minut de joc prin Bradley Barcola.

Italia a revenit grație golurilor lui Federico Dimarco (minutul 30), Davide Frattesi (51) şi Giacomo Raspadori (74).

”Golul pe care l-am primit după 13 secunde ar fi putut să ne facă să ne pierdem mințile, însă am fost foarte buni, reacționând după acest gol. Am rămas concentrați şi am reuşit faze frumoase în afara golurilor, cu faze frumoase. Am fost nişte uriaşi în această seară”, a spus Spalletti.

El pregăteşte o națională ce era în plină criză înaintea acestui meci, după eliminarea în optimi de finală la EURO 2024 şi ratarea calificării la ultimele două Cupe Mondiale.

”Când am fost de acord să fiu antrenorul acestei echipe, am făcut-o pentru că am crezut că pot crea o echipă puternică. Nu ne schimbăm după o înfrângere sau două”, a adăugat Spalletti.

”Italienii adoră fotbalul şi au fost foarte trişti în ultima vreme. În seara asta, sunt fericit fiindcă suntem uşurați după ce am văzut un fotbal mai bun şi acum putem continua pe acest drum, pentru că am văzut că avem potențial, păstrând totodată echilibrul şi seninătatea”, a conchis el.