Câștigători și pierzători. Ultimul record al lui CR7 și victoria istorică a San Marino

Cristiano Ronaldo
Cristiano RonaldoPatricia DE MELO MOREIRA / AFP
Ultimul weekend din Liga Națiunilor și din fotbalul internațional a oferit ocazia de a crea o nouă listă de câștigători și învinși.

Câștigător: Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a atins un număr impresionant de 132 de goluri pentru naționala Portugaliei, cu ultimele două fiind marcate în weekendul recent încheiat. Lusitanii au obținut două victorii importante, consolidându-și serios șansele de calificare în faza următoare a Ligii Națiunilor.

Într-un meci disputat ieri, căpitanul Portugaliei a înscris în prelungiri împotriva Scoției, devenind astfel a 48-a națională împotriva căreia a înscris. Cu două zile înainte, în confruntarea cu Croația, atacantul actual al echipei Al-Nassr a sărbătorit atingerea pragului de 900 de goluri în toate competițiile de-a lungul carierei sale.

Statisticile lui Cristiano Ronaldo
Statisticile lui Cristiano RonaldoFlashscore

Învinși: Columbus Crew

În MLS, întotdeauna există loc pentru evenimente surprinzătoare. Weekendul trecut, în care Liga Națiunilor europene a suspendat campionatele continentale, a adus un rezultat surprinzător în Statele Unite. Era 0-0 între Columbus Crew și Seattle Sounders, până când portarul Abraham Romero a fost eliminat înainte de pauză. Fără un înlocuitor pe bancă, antrenorul echipei gazdă a fost nevoit să-l așeze pe fundașul Sean Zawadzki în poartă. Rezultatul final a fost 0-4, Zawadzki primind patru goluri în 25 de minute.

Câștigători: San Marino

Triumful cu 1-0 în fața Liechtensteinului a fost istoric, reprezentând prima victorie a naționalei celeste în ultimii 20 de ani. Acest eveniment a venit tot împotriva reprezentativei Liechtensteinului și tot cu 1-0. Astfel, 5 septembrie a intrat în istorie pentru micuța țară din nordul Italiei, iar numele lui Nicko Sensoli va rămâne în istorie pentru realizarea obținută. Trebuie menționat că vorbim despre naționala aflată la coada clasamentului FIFA.

Învinși: Elveția

Prima, în deplasare cu Danemarca, a fost deja un semnal de alarmă, agravat de cele două eliminări, care au dezvăluit o anumită nervozitate. Dezastrul de acasă (1-4) împotriva unei Spanii cu zece jucători timp de peste 70 de minute a confirmat începutul slab al elvețienilor.