Convocat la națională la 35 de ani, după cinci ani de pauză: "Recunosc, sunt emoţionat"

Chipciu revine la națională
Chipciu revine la naționalăProfimedia / Pedja Milosavljevic/SIPA/1809111451
Alexandru Chipciu a fost convocat de Mircea Lucescu în lotul României pentru debutul în UEFA Nations League.

România va întâlni Kosovo și Lituania, iar selecționerul Mircea Lucescu a convocat 25 de jucători pentru aceste meciuri. Una dintre surprize este Alexandru Chipciu, care revine la echipa națională după o pauză de cinci ani.

Chipciu a jucat ultima dată pentru România în luna septembrie 2019, într-o victorie cu 3-0 în fața Maltei, în preliminariile pentru EURO 2020. În partida tur, din Malta, Chipciu a reușit și ultimul gol în tricoul naționalei. Jucătorul, în vârstă de 35 de ani, are 44 de selecții și șase goluri pentru România.

Într-o declarație acordată ProSport, Chipciu a recunoscut că este emoționat. "Am aceste trăiri şi pentru că am fost de multe ori aproape de acest moment, în ultimii ani, dar nu s-a concretizat nimic. Când am aflat că devine realitate de data asta, de la domnul Sabău, nici n-am spus cuiva! Am păstrat doar pentru mine, câteva ore, apoi am spus şi celor foarte apropiaţi, dar doar lor!

Dacă la convocările la echipa naţională de până acum poate eram mai egoist, azi pot să văd mai mult întregul. Vreau să câştigăm ambele meciuri, şi în Kosovo, şi acasă cu Lituania, şi să pot fi de ajutor fotbaliştilor mai tineri. Prin experienţa mea. Acum mi se pare că e mai mult despre echipa naţională, decât despre mine", a transmis jucătorul lui U Cluj.