Cristiano Ronaldo a marcat al 133-lea gol pentru naționala Portugaliei

Polonia - Portugalia 1-3
Polonia - Portugalia 1-3ČTK / imago sportfotodienst / RAFAL BARANSKI/ARENA AKCJI
Cristiano Ronaldo a marcat pentru al treilea meci consecutiv în Liga Națiunilor, în timp ce Portugalia își menține parcursul perfect, după o victorie cu 3-1 împotriva Poloniei, sâmbătă.

Bernardo Silva și Cristiano Ronaldo au dus Portugalia în avantaj, 2-0 la pauză în meciul din Grupa A1, disputat la Varșovia împotriva Poloniei.

Piotr Zielinski a redus din diferență pentru Polonia în a doua repriză, înainte ca un autogol al lui Jan Bednarek să pună capăt oricărei speranțe de revenire a gazdelor.

"Am muncit foarte mult în ultimele zile, am pregătit diverse soluții pentru acest meci, și am reușit să le arătăm pe teren. Sunt foarte mulțumit pentru că am controlat jocul," a declarat antrenorul Portugaliei, Roberto Martinez.

"Am jucat împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din lume, plină de jucători extraordinari. Dar le-am permis prea multe, mai ales în prima repriză", a declarat Zielinski, autorul singurului gol al polonezilor.

Portugalia va juca împotriva Scoției la Glasgow marți, în timp ce Polonia va găzdui Croația.

Cristiano Ronaldo a ajuns la o bornă de 11 goluri în acest sezon în toate competițiile, atât pentru națională cât și la nivel de club. De asemenea, reușita din meciul contra Poloniei reprezintă al 133-lea gol pentru naționala Portugaliei.

Tabela de scor a fost însă modificată în minutul 26 de Bernardo Silva.

În partea secundă, polonezii au ”punctat” de două ori, însă o dată în poarta greșită, prin Bednarek (88), Zielinski (78) fiind cel care a înscris golul de onoare pentru naționala lui Probierz care înregistrează al doilea eșec consecutiv în Grupa A1 condusă categoric de Portugalia.