Debut de vis pentru Leweling! Marchează și califică Germania în sferturile Ligii Națiunilor

Jamie Leweling sărbătorește golul victoriei.
Jamie Leweling sărbătorește golul victoriei. Odd Andersen / AFP
Germania s-a calificat în sferturile de finală ale UEFA Nations League după o victorie meritată cu 1-0 în fața Olandei, în Grupa A3, grație unui gol al lui Jamie Leweling. Tânărul de 23 de ani a marcat chiar la debutul pentru Mannschaft.

Zi de omagii

Thomas Müller s-a numărat printre legendele care și-au luat adio de la publicul venit la meci, după retragerea din Națională, iar fanii gazdelor au crezut că i-au găsit imediat înlocuitorul după numai două minute de joc.

Un offside a anulat totuși golul debutantului Leweling, care ar fi avut un debut de vis pe scena internațională.

A avut totuși parte de aceast privilegiu mai târziu în meci.

Vizitatorii au trecut peste debutul ezitant cu, iar norocul aproape că le-a surâs când centrarea deviată a lui Cody Gakpo s-a dus în bara transversală.

Leweling a ratat din nou șansa de a marca în prima repriză în tricoul naționalei, grație unei intervenții bune a lui Stefan de Vrij.

Tim Kleindienst, aflat și el în căutarea primului său gol internațional, a șutat pe lângă poartă, iar Serge Gnabry a început repriza a doua cu un nou șut pe care scria gol, dar deviat in extremis.

Nimeni din formația germană nu a așteptat cu mai multă răbdare decât Leweling să deschidă scorul, iar munca depusă de atacantul lui Stuttgart a dat în cele din urmă roade. A avut cea mai rapidă reacție la un corner, trimițând o rachetă în colțul porții lui Verbruggen, 1-0.

Golul a declanșat reacția furibundă a Olandei, care a înregistrat prima ocazie clară prin Xavi Simons care a pătruns în careu și a tras în bara transversală.

Apoi, debutantul Baumann s-a opus șutului puternic al lui Donyell Malen și a păstrat cele 3 puncte în dreptul Germaniei.

Deși a înscris o singură dată, Germania a dominat jocul și și-a asigurat în mod meritoriu calificarea în faza eliminatorie a Ligii Națiunilor pentru prima dată în patru ediții.

Flashscore jucătorul meciului: Joshua Kimmich (Germania)