Deschamps este convins că Mbappe va reveni în formă și va marca din nou

Mbappe și Deschamps
Mbappe și DeschampsProfimedia
Antrenorul Franței, Didier Deschamps, a declarat că este îngrijorat în privința formei lui Kylian Mbappe și se așteaptă ca noul atacant al lui Real Madrid să revină printre marcatori atunci când va atinge forma fizică optimă.

După ce Franța și-a început campania în Liga Națiunilor cu o înfrângere cu 3-1 în fața Italiei la Paris, Deschamps a alcătuit o altă echipă în meciul împotriva Belgiei luni, cu Mbappe și Antoine Griezmann pe banca de rezerve în victoria de 2-0.

Mbappe a avut dificultăți la Euro 2024 după ce și-a fracturat nasul în meciul împotriva Austriei și a avut nevoie de patru meciuri pentru a înscrie primele sale goluri pentru Madrid după transferul său de la Paris Saint-Germain.

„Echipa Franței va fi întotdeauna mai puternică cu el. Sunt convins că într-o lună va fi mai bine. Există cerințe foarte ridicate la clubul său. Nu sunt îngrijorat în privința lui Kylian,” a spus Deschamps.

Mbappe a fost introdus în minutul 67 împotriva Belgiei și a s-a mișcat bine. Cu toate acestea, el a ratat la limită dintr-un unghi închis, chiar cu 10 minute înainte de final. De asemenea, în minutul 86 a avut și un șut respins.

Michael Olise și Manu Kone au jucat împotriva Italiei, în timp ce Lucas Digne a jucat primul său meci pentru Franța după mai bine de doi ani, împotriva Belgiei, alături de Matteo Guendouzi, care s-a întors și el.

Deschamps spune că se folosește de Liga Națiunilor pentru a găsi talentele potrivite și plănuiește să continue pe acest drum, indiferent de rezultate.

"Continui pe acest drum. Vreau să testez cât mai mulți jucători. Este momentul să facem asta chiar dacă pierdem meciuri. Nu înlocuiești jucătorii cu 50 de selecții chiar așa ușor. Sunt pe deplin conștient că echipa suferă, dar trebuie să trecem prin asta. Ne oferă răspunsuri", a mai spus Deschamps.