Dubla lui Kolo Muani aduce Franței o victorie dificilă în Liga Națiunilor în fața Belgiei

Randal Kolo Muani înscrie primul său gol din această seară din penalty.
Randal Kolo Muani înscrie primul său gol din această seară din penalty.AFP / John Thys
Franța, în zece oameni, a învins Belgia cu 2-1 în Grupa A2 a UEFA Nations League. Acest rezultat valoros pentru francezi pe stadionul Regele Baudouin din Bruxelles a extins la cinci meciuri seria de victorii a ”Les Bleus” în confruntările directe cu belgienii.

Ambele formații aveau nevoie de victorie pentru a rămâne aproape de liderul Italia care conduce Grupa A2, iar Belgia a avut cele mai bune ocazii în debutul partidei prin Loïs Openda.

Belgienii au fost aproape de a-l învinge pe Mike Maignan cu un șut în transversală al lui Jérémy Doku și cu un șut pe lângă al lui Youri Tielemans.

La scurt timp, insistența Belgiei a fost răsplătită cu un penalty, când Openda a fost doborât de William Saliba în careu.

După o revizuire VAR îndelungată, Tielemans și-a asumat executarea penalty-ului, dar a ratat trimițând peste poarta franceză.

Franța nu s-a lăsat afectată de presiune și a revenit în joc, obținând propriul penalty când Bradley Barcola a pătruns în careul gazdelor, iar Wout Faes l-a lovit cu cotul pe starul lui PSG.

Randal Kolo Muani a înscris cu calm în colțul din dreapta sus și Franța conducea cu 1-0.

Când se părea că francezii vor intra la pauză în avantaj, Timothy Castagne a trimis o centrare fix pe capul lui Openda, care nu a ratat ocazia: 1-1 la pauză.

Francezii au accelerat

În debutul reprizei secunde, ambele echipe au continuat să se tatoneze reciproc în căutarea unei breșe.

Franța părea să fi reușit acest lucru prin Manu Kone, dar golul său a fost anulat pentru un henț al lui Kolo Muani..

Cu toate acestea, atacantul lui PSG s-a transformat din nou din personaj negativ în erou și a readus Franța în avantaj: a preluat mingea venită din centrarea lui Lucas Digne în careu și a marcat pe lângă Koen Casteels.

Finalul a fost greu pentru ”cocoșul galic”. Vizitatorii au rămas în 10 oameni după ce Aurelien Tchouameni a primit al doilea galben pentru un fault, dar Belgia nu a mai reușit să marcheze până la final.

În urma acestui rezultat, Franța își consolidează locul doi în grupă, Italia având doar un punct avans, cu două meciuri înainte de final.

Belgia, între timp, este aproape eliminată din sferturile de finală ale Ligii Națiunilor, diavolii roșii fiind acum la cinci puncte în spatele adversarilor lor.

Flashscore jucătorul meciului: Randal Kolo Muani (Franța)