Gestul lui Mitriță după ce a revenit cu gol la națională: "Îi mulțumesc că a avut încredere în mine"

Mitriță are șase goluri marcate pentru România
Mitriță are șase goluri marcate pentru RomâniaProfimedia
Alexandru Mitriță a fost convocat din nou la națională și a reușit să marcheze golul trei al partidei împotriva Lituaniei.

România s-a impus cu 3-1 în fața Lituaniei, într-un meci cu emoții, în care tabela indica 1-1 în minutul 87. Ianis Hagi a obținut un penalty și Răzvan Marin a șutat pe centru și i-a readus pe tricolori în avantaj, iar Mitriță a închis tabela.

Imediat după gol, Mitriță a alergat la secționerul Mircea Lucescu pentru a-l îmbrățișa. Acesta este al șaselea gol marcat de Mitriță pentru România, ultima reușită fiind într-un meci cu Armenia (2021).

"Mulți oameni au declarat lucruri rele la adresa mea, dar domnul Lucescu a avut încredere în mine. Trebuia să îl răsplătesc cu ceva. Îi mulțumesc că a avut încredere în mine. Dânsul a avut încredere în mine, e o onoare să lucrăm împreună.â

Sunt bucuros că am marcat, dar important este că am luat cele trei puncte. Au fost emoții foarte mari, iar eu cred că pe bancă emoțiile sunt mai mari.

Acum trebuie să ne focusăm la fiecare antrenament, la fiecare meci. Am jucat foarte bine în a doua repriză şi am demonstrat că suntem o echipă unită", a declarat Alexandru Mitriţă pentru PrimaSport.