Învingători și învinși: Arnautovic conduce o Austrie imperială. Van Dijk, prima eliminare la națională

Marko Arnautovic a răsplătit încrederea lui Ralf Rangnick cu o dublă
Marko Arnautovic a răsplătit încrederea lui Ralf Rangnick cu o dublăČTK / APA / WERNER KERSCHBAUMMAYR
Chiar și în timpul pauzei internaționale, fotbalul de mare intensitate a fost prezent pe stadioanele din Europa. Ca de obicei, Flashscore a ales câștigătorii și pierzătorii weekend-ului.

Învingător: Grecia

Ce săptămână pentru "Hellas". Grație golului marcat de Vangelis Pavlidis în prelungirile partidei, echipa lui Ivan Jovanovic a obținut o primă victorie istorică împotriva Angliei.

Campionii europeni din 2004 au ieșit în sfârșit din anonimitatea în care intraseră în fotbal de ceva vreme. Ultima dată când au învins un gigant al fotbalului a fost Olanda, în 2016 (3-1).

Clasamentul grupei
Clasamentul grupeiFlashscore

Iar triumful de pe Wembley a fost completat trei zile mai târziu cu o victorie cu 2-0 în fața Irlandei și au ajuns la 12 puncte din patru meciuri, fiind acum pe punctul de a promova în Liga A.

Un punct în meciul retur cu Anglia, în fața propriilor suporteri, le-ar putea asigura promovarea.

Învins: Erling Haaland

Mai întâi o dublă, apoi nimic. Erling Haaland ar fi trebuit să fie unul dintre câștigătorii săptămânii. Cu dubla sa împotriva Sloveniei, el a marcat golurile cu numerele 33 și 34 în tricoul Norvegiei - și astfel l-a depășit pe Jorgen Juve, recordmanul de goluri al țării din toate timpurile.

Dar duminică a venit dezamăgirea care a fost un tipar de-a lungul carierei atacantului în echipa națională. Înfrângerea cu 5-1 în fața Austriei la Linz a fost un eșec colectiv. După patru meciuri au șapte puncte în cont - la fel ca Austria și Slovenia.

Acest lucru înseamnă că, cu două meciuri înainte de sfârșitul fazei grupelor, echipa este în pericol de a intra în barajul pentru supraviețuire. Haaland, care nu a strălucit în meciul cu principalii rivali la câștigarea grupei și a primit  doar 6,2 din partea Flashscore, este, desigur, măsurat și prin prisma succeselor cu echipa națională.

Dar după ce a ratat calificarea la Cupa Mondială din 2022 și la Campionatul European din 2024, o nouă dezamăgire apare la orizont?

Învingător: Marko Arnautovic

Acolo unde există învinși, există, desigur, și învingători de cealaltă parte. Iar unul dintre aceștia este Marko Arnautovic. Fostul jucător de la Bremen a fost inițial obligat să stea pe bancă timp de 62 de minute împotriva Kazahstanului. El și-a câștigat locul de titular împotriva Norvegiei cu un assist.

Arnautovic a răsplătit imediat încrederea lui Ralf Rangnick cu o dublă și un rating Flashscore de 8,3, fiind cel mai bun om de pe teren - și ar putea deveni în viitorul apropiat golgheterul record al națiunii sale. Jucătorul în vârstă de 35 de ani este la cinci goluri distanță de cel mai bun marcator din toate timpurile al Austriei, Toni Polster (44 de goluri).

După un început cu suișuri și coborâșuri în Liga Națiunilor, echipa Austriei a revenit pe drumul cel bun: "Aceasta este cea mai bună echipă națională pe care Austria a avut-o vreodată", a declarat cu entuziasm Arnautovic după meci.

Învins: Virgil van Dijk

Virgil van Dijk, fundașul lui Liverpool, va face bine să uite cât mai repede meciul de Liga Națiunilor cu Ungaria de vinerea trecută și să se concentreze pe programul aglomerat al clubului său.

Jucătorul în vârstă de 33 de ani a primit un prim cartonaș galben pentru că a comentat când scorul era 0-1 în repriza a doua. Trei minute mai târziu, el a fost eliminat cu un al doilea cartonaș galben pentru un fault. Prin urmare, căpitanul va fi absent pentru "Oranje" în meciul important cu Germania de luni seara.

După meci, Van Dijk a comentat prima sa eliminare de la echipa națională: "Se spune că doar căpitanul are voie să vorbească cu arbitrul. Da, m-am apropiat de el cu o viteză mai mare. Dar nu într-un mod neplăcut, deloc. Foarte respectuos. Dacă nici măcar căpitanul nu poate spune nimic... atunci va fi dificil".

Învingător: Cristiano Ronaldo

Trei goluri în trei meciuri. După eliminarea amară a Portugaliei în sferturile de finală ale Euro 2024, mulți fani și experți l-au văzut pe Cristiano Ronaldo la o răscruce în cariera sa în tricoul echipei naționale. Cu toate acestea, potrivit legendarului jucător, retragerea nu a fost niciodată o opțiune.

Cel puțin în Liga Națiunilor, jucătorul în vârstă de 39 de ani a demonstrat că încă poate face performanță în Europa. În septembrie, împotriva Croației, și sâmbătă împotriva Poloniei, el a marcat goluri importante pentru a face 2-0, și chiar a marcat un gol târziu al victoriei împotriva Scoției luna trecută. Manșa a doua împotriva Bravehearts va avea loc marți, iar Ronaldo va face cu siguranță tot posibilul să înscrie din nou.

Învins: Elveția

Elveția a fost considerată una dintre surprizele Euro 2024, încântând fanii și experții deopotrivă cu fotbalul lor impresionant și cu maturitatea lor, eliminând Italia în optimi, dar pierzând la penalty-uri în fața Angliei, în runda următoare.

Parcursul în Liga Națiunilor, pe de altă parte, nu merge deloc bine. După trei meciuri, sunt ultimii în grupa 4 a Ligii B, fără niciun punct. După înfrângeri în Danemarca și acasă cu Spania în septembrie, următorul eșec a sosit sâmbătă, când Granit Xhaka și Co. au oferit ceea ce a fost probabil cel mai slab joc al lor din acest an împotriva marii rivale Serbia.

Elvețienii vor avea următoarea șansă marți, acasă, împotriva Danemarcei, dar dacă pierd din nou și Serbia învinge Spania, vor retrograda în Liga B după doar patru meciuri.