Julian Nagelsmann mulțumit după "cea mai bună jumătate de an" a Germaniei

Nagelsmann privește cum Germania învinge Olanda
Nagelsmann privește cum Germania învinge OlandaALEXANDRA BEIER / AFP
După o victorie la limită dar confortabilă cu 1-0 în fața Olandei la Munchen, selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann (37 de ani), a lăudat "atmosfera senzațională" la un an de la preluarea Mannschaft.

Germania, dezechilibrată de o serie de accidentări a dovedit că are resurse și că nu stă în câțiva titulari.

A câștigat meciul contra Olandei din Liga națiunilor grație unui gol uimitor din repriza a doua al debutantului Jamie Leweling.

"Prima repriză din această seară a fost cea mai bună pe care am jucat-o în acest an", a spus Nagelsmann, adăugând că "foamea de joc pe care a arătat-o echipa a fost un pas uriaș".

"Ne-am descurcat bine și i-am lăsat foarte puțin să joace. Am meritat categoric să câștigăm".

Cu această victorie, Germania s-a calificat pentru prima dată în fazele eliminatorii ale Ligii Națiunilor, iar antrenorul a declarat că echipa sa este dornică să meargă mai departe.

"Avem ambiția de a merge mai departe. Există o atmosferă de surescitare în vestiar - ei vor să câștige."

Germania a avut nevoie de șapte schimbări în primul 11, cu accidentări ale unor jucători cheie precum Jamal Musiala, Kai Havertz și Marc-Andre Ter Stegen.

Deniz Undav, care a marcat o dublă în victoria cu 2-1 de vineri împotriva Bosniei, a rămas și el în afara lotului după o accidentare în timpul încălzirii, oferindu-i lui Leweling ocazia să debuteze cu gol.

Nagelsmann a spus că Leweling l-a "surprins", adăugând: "Nu mă așteptam să joace atât de bine".

Primul meci al lui Nagelsmann la conducere a fost o victorie cu 3-1 în fața SUA în deplasare, pe 14 octombrie 2023.

Victoria de luni a fost cea de-a 10-a victorie a Germaniei în 17 meciuri sub conducerea lui Nagelsmann.

Singura înfrângere a echipei de la începutul anului 2024 a fost în prelungiri, în sferturile de finală ale Euro, pe teren propriu, împotriva viitoarei campioane Spania.

Căpitanul Germaniei, Joshua Kimmich, a declarat că "toată lumea care stă pe teren are dorința de a juca, are dorința de a câștiga", a spus Kimmich.

"Cred că se vedea de afară că avem dorința de a juca fotbal și dorința de a ne apăra".