Liga Națiunilor: Finlanda - Anglia, capul de afiș de azi. Revin englezii după înfrângerea în fața Greciei?

Liga Națiunilor LIVE
Liga Națiunilor LIVENews Images LTD / Alamy / Alamy / Profimedia / Flashscore
Echipele naționale desfășoară runda cu numărul trei și patru din Liga Națiunilor. Flashscore te invită să urmărești cele mai importante evenimente în format video și live text.
Meciurile din 13 octombrie 2024
Meciurile din 13 octombrie 2024Flashscore

Sâmbătă, 12 octombrie

Cipru - România 0-3

CITEȘTE AICI - Joc încântător! România lui Lucescu stabilește scorul serii în Nations League

Polonia - Portugalia 1-3

A fost o partidă în care Cristiano Ronaldo a punctat din nou, starul lusitan ajungând la o bornă de 11 goluri în acest sezon în toate competițiile, atât pentru națională cât și la nivel de club.

Tabela de scor a fost însă modificată în minutul 26 de Bernardo Silva.

În partea secundă, polonezii au ”punctat” de două ori, însă o dată în poarta greșită, prin Bednarek (88), Zielinski (78) fiind cel care a înscris golul de onoare pentru naționala lui Probierz care înregistrează al doilea eșec consecutiv în Grupa A1 condusă categoric de Portugalia.

Polonia - Portugalia, echipele de start
Polonia - Portugalia, echipele de startFlashscore

Serbia - Elveția 2-0

Serie absolut de coșmar pentru Elveția lui Yakin, Țara Cantoanelor înregistrând cea de-a treia înfrângere la rând în Liga Națiunilor, competiție în care a înscris o singură dată în trei partide.

De cealaltă parte, sârbii lui Stojkovic s-au mai redresat după această primă victorie obținută într-o Grupă A4 condusă de Spania.

Autogolul lui Elvedi din finalul primei părți și reușita lui Aleksandr Mitrovic din partea secundă (min 61) au adus succesul gazdelor la Leskovac, acolo unde Breel Embolo a ratat din 11 metri pentru elvețieni cu aproximativ 20 de minute înainte de final.

Serbia - Elveția, echipele de start
Serbia - Elveția, echipele de startFlashscore

Spania - Danemarca 1-0

Ne-am fi așteptat la mai multe goluri între Spania și Danemarca, în duelul primelor clasate în Grupa A4 condusă de iberici.

Pe Estadio Enrique Roca din Murcia, golul de trei puncte a fost înscris de Zubimendi, cu 10 minute înainte de final.

Spania - Danemarca, echipele de start
Spania - Danemarca, echipele de startFlashscore

Belarus - Irlanda de Nord 0-0

Belarus - Irlanda de Nord, echipele de start
Belarus - Irlanda de Nord, echipele de startFlashscore

Bulgaria - Luxemburg 0-0

Prima repriză a fost una plină de intensitate, iar arbitrul sloven David Šmajc a arătat cartonașul galben de patru ori gazdelor și de trei ori oaspeților. Cu toate acestea, niciuna dintre echipe nu a reușit să valorifice ocaziile create din numeroasele faze fixe în zonele de atac, din cauza unei suprafețe de joc slabe de la Stadionul Hristo Botev, care a provocat multe dificultăți.

A doua repriză a mai dus câte două cartonașe galbene de echipă, dar tabela nu s-a schimbat, iar cele două echipe au obținut câte un punct.

Statistici Bulgaria - Luxemburg
Statistici Bulgaria - LuxemburgFlashscore

Bulgaria conduce în Grupa C3 a Ligii Națiunilor UEFA, după ce a înregistrat un rezultat de 0-0 cu Luxemburg la Plovdiv. Această egalitate menține echipa Bulgariei neînvinsă în actuala campanie, în timp ce oferă oaspeților lor primul punct din această ediție a competiției.

Clasament
ClasamentFlashscore

Bulgaria - Luxemburg, echipele de start
Bulgaria - Luxemburg, echipele de startFlashscore

Croația - Scoția 2-1

Scoțienii au început bine încă din prima repriză, Christie reușind să deschidă scorul în minutul 33. Bucuria a ținut doar trei minute, Matanovic aducând egalarea pentru croați, în minutul 36. Cele două echipa au intrat la vestiare la egalitate.

Statistici Croația - Scoția
Statistici Croația - ScoțiaFlashscore

În a doua repriză, Kramaric a înscrie pentru 2-1 iar Croația a preluat conducerea. Cu toate acestea, scoțienii nu s-au lăsat și au încercat să egaleze. Adams a reușit să înscrie în prelungiri, minutul 90+5, dar VAR-ul a intervenit și i-a salvat pe croați.

Astfel, echipa antrenată de Dalic obține cele trei puncte și acumulează șase în total, la egalitate cu Portugalia lui CR7, care ocupă primul loc în clasament.

Clasament

Echipele de start: Croația - Scoția
Echipele de start: Croația - ScoțiaFlashscore

Lituania - Kosovo 1-2

Kosovo a reușit să obțină cele trei puncte în partida cu Lituania, iar acum echipa kosovară este la egalitate de puncte cu România, care va întâlni, de la 21:45, Cipru.

Meciul a început bine pentru Kosovo. Zhegrova a fost cel care a deschis scorul în minutul 20 al partidei. Lituanienii au înscris și ei, dar golul le-a fost anulat în urma unei intervenții a VAR-ului: a fost ofsaid la Gineitis.

Statistici Lituania - Kosovo
Statistici Lituania - KosovoFlashscore

În cea de-a doua repriză, Krasniqi, proaspăt intrat în minutul 59, a reușit să înscrie pentru 2-0 chiar 6 minute mai târziu (min. 65).

Finalul a fost cu emoții pentru kosovari. Golubickas a redus din diferență în minutul 84, dar nu a mai contat. Meciul s-a terminat 2-1, iar Kosovo are șase puncte în această grupă.

Clasament

Lituania - Kosovo, echipele de start
Lituania - Kosovo, echipele de startFlashscore

LIVE | Cipru - România. De-a lungul istoriei, "tricolorii" au fost învinși doar o singură dată de Cipru

VEZI ȘI - România - Cipru, un meci cu un stadion pe jumătate plin de români, anunță FRF

Meciurile Nations League, 12 octombrie 2024
Meciurile Nations League, 12 octombrie 2024Flashscore

Vineri, 11 octombrie

Ungaria - Olanda 1-1

Olandezii s-au instalat la conducerea partidei încă din primele minute. Părea că este doar o chestiune de timp până ce batavii vor marca, însă planurile lor au fost date peste cap la puțin după jumătate de oră.

Atacantul lui Galatasaray, Roland Sallai, a deschis scorul în minutul 32. Zsolt Nagy a centrat perfect pe colțul lung, de unde Sallai a marcat din cădere.

În ciuda unei posesii covârșitoare, de 84%, Olanda nu a reușit să marcheze și ungurii au intrat în avantaj la vestiare.

Statisticile primei reprize
Statisticile primei reprizeFlashscore

Repriza secundă s-a desfășurat după același scenariu, Ungaria nereușind să țină de minge mai mult de 20%. Pe măsură ce timpul trecea, olandezii au devenit tot mai nervoși, iar căpitanul Virgil van Dijk a fost eliminat în minutul 79.

Deși în inferioritate numerică, raportul de forțe nu s-a schimbat, olandezii atacând în continuare cu toate liniile. În minutul 83, Dumfries a reușit să restabilească egalitatea în urma unei faze fixe. Gakpo a centrat perfect, iar fundașul lui Inter a marcat cu o lovitură de cap.

Ultimele minute le-au aparținut maghiarilor, care au reușit să țină de minge, însă fără să profite de superioritatea numerică. Ungaria rămâne astfel fără victorie după primele trei etape.

Clasament Grupa 3, Liga A
Clasament Grupa 3, Liga AFlashscore

Bosnia și Herțegovina - Germania 1-2

Deniz Undav a făcut dubla într-un interval de doar șase minute (min. 30 și 36) și a adus un avantaj liniștitor pentru naționala Germaniei. Nemții au dominat partida și au reușit să mai înscrie încă două goluri, ambele însă anulate după consultarea VAR.

În minutul 78, Edin Dzeko, în vârstă de 38 de ani, a reușit să reducă din avantaj și Bosnia & Herțegovina a reintrat în meci. Germanii nu au avut probleme pe final de meci și s-au instalat în fruntea clasamentului.

Ucraina - Georgia 1-0

Turcia - Muntenegru 1-0

Slovacia - Suedia 2-2

În primul meci al zilei, Estonia a trecut cu 3-1 de Azerbaijan, într-un meci din Grupa 1 a Ligii C.

Program vineri, 11 octombrie

Meciuri Nations League, 11 septembrie
Meciuri Nations League, 11 septembrieFlashscore

Joi, 10 octombrie

În primele două partide ale serii, care au început de la ora 19:45, Moldova a învins Andorra cu 2-0 în Grupa D2, în vreme ce Macedonia de Nord s-a impus categoric în deplasarea de la Letonia, 0-3 în în Grupa C4.

Italia - Belgia 2-2

Un start furtunos de partidă pe Olimpico din Roma, acolo unde o primă acțiune de atac a dus și la deschiderea scorului pentru Squadra Azzurra. O centrare perfectă a lui Dimarco din flancul stâng l-a găsit într-o poziție favorabilă pe Andrea Cambiaso, jucătorul lui Juve profitând de o indecizie a stoperului De Cuyper.

O nouă acțiune frumoasă a dus la marcarea golului pentru italieni, de această dată prin Retegui, care a profitat de o minge respinsă în primă fază de Casteels.

În finalul primei părți, Pellegrini, decarul Italiei, a fost eliminat în urma analizei VAR pentru un fault dur comis asupra lui Theate.

A fost o dublă lovitură pentru gazde, care au primit un gol superb de la De Cuyper din faza fixă rezultată în urma faultului lui Pellegrini. Stoperul belgian a înscris primul său gol la echipa națională.

În 10 oameni, elevii lui Spalletti au rezistat până aproape de jumătatea părții secunde, atunci când Trossard a adus egalarea pentru Diavolii Roșii.

Echipele de startFlashscore

Israel - Franța 1-4

Deschiderea de scor a venit destul de rapid și la Budapesta, acolo unde Franța, fără Mbappe și Kante, a punctat în minutul 7 prin Camavinga, mijlocașul profitând de o eroare a portarului Glazer.

La jumătatea primei părți, israelienii și-au răscumpărat greșeala atunci când Omri Gandelman l-a învins pe Maignan cu o lovitură de cap din interiorul careului. A fost nevoie de intervenția VAR pentru a se stabili că poziția jucătorului a fost la limită, ceea ce a făcut ca golul să fie validat.

Bucuria nu a durat însă decât patru minute, Christopher Nkunku reușind să înscrie primul său gol în tricoul naționalei Franței.

Franța s-a desprins în minutele de final ale partidei, când rezervele Guendouzi (87) și Barcola (89) au punctat pentru victoria clară a trupei lui Deschamps.

Anglia - Grecia 1-2

Fără accidentatul Harry Kane, Cei Trei Lei au mizat în atac pe Bellingham în rol de vârf.

Cu toate astea, unda de șoc a venit pe Wembley în startul părții secunde, atunci când Vangelis Pavlidis l-a învins pe Pickford pentru a-i duce pe greci în avantaj.

Minutele de final au fost realmente intense: după ce Vangelis Pavlidis a avut un gol anulat pentru offside, Bellingham a salvat onoarea englezilor, după ce fotbalistul lui Real Madrid a adus egalarea dintr-un assist venit de la Solanke.

Nu s-a încheiat însă cu scor de egalitate, grecii reușind să dea lovitura în prelungiri prin eroul Pavlidis, care s-a revanșat pentru golul anulat de VAR și a adus o victorie istorică pentru formația elenă.

Elevii lui Jovanovic i-au dedicat acest succes lui George Baldock, fostul stoper al lui Panathinaikos care a decedat la vârsta de 31 de ani.

Norvegia - Slovenia 3-0

Numit căpitan pentru Norvegia în absența accidentatului Martin Odegaard, Erling Haaland a răspuns așa cum știe mai bine, aducând avantajul echipei sale încă din minutul 7.

Reveniți de la cabine după pauză, vikingii și-au majorat avantajul pe tabelă prin celălalt jucător de atac, Alexander Sorloth (52).

Același Haaland a realizat apoi dubla în minutul 62.

În celelalte partide ale serii, Austria s-a distrat cu naționala statului Kazakhstan, scor 4-0.

Irlanda a învins în deplasare Finlanda cu 1-2, deși gazdele aveau la pauză 1-0, în vreme ce Insulele Feroe și Armenia au oferit un meci spectaculos cu 4 goluri, scor final 2-2.