Liga Națiunilor LIVE: Italia își majorează avantajul cu Belgia / Franța, din nou în avantaj

Liga Națiunilor LIVE
Liga Națiunilor LIVEČTK / AP / Alessandra Tarantino
Echipele naționale desfășoară runda cu numărul trei din Liga Națiunilor. Flashscore te invită să urmărești cele mai importante evenimente în format video și live text.

Joi, 10 octombrie

În primele două partide ale serii, care au început de la ora 19:45, Moldova a învins Andorra cu 2-0 în Grupa D2, în vreme ce Macedonia de Nord s-a impus categoric în deplasarea de la Letonia, 0-3 în în Grupa C4.

Italia - Belgia 2-0

Un start furtunos de partidă pe Olimpico din Roma, acolo unde o primă acțiune de atac a dus și la deschiderea scorului pentru Squadra Azzurra. O centrare perfectă a lui Dimarco din flancul stâng l-a găsit într-o poziție favorabilă pe Andrea Cambiaso, jucătorul lui Juve profitând de o indecizie a stoperului De Cuyper.

O nouă acțiune frumoasă a dus la marcarea golului pentru italieni, de această dată prin Retegui, care a profitat de o minge respinsă în primă fază de Casteels.

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Israel - Franța 1-2

Deschiderea de scor a venit destul de rapid și la Budapesta, acolo unde Franța, fără Mbappe și Kante, a punctat în minutul 7 prin Camavinga, mijlocașul profitând de o eroare a portarului Glazer.

La jumătatea primei părți, israelienii și-au răscumpărat greșeala atunci când Omri Gandelman l-a învins pe Maignan cu o lovitură de cap din interiorul careului. A fost nevoie de intervenția VAR pentru a se stabili că poziția jucătorului a fost la limită, ceea ce a făcut ca golul să fie validat.

Bucuria nu a durat însă decât patru minute, Christopher Nkunku reușind să înscrie primul său gol în tricoul naționalei Franței.

Anglia - Grecia 0-0

Norvegia - Slovenia 1-0

Numit căpitan pentru Norvegia în absența accidentatului Martin Odegaard, Erling Haaland a răspuns așa cum știe mai bine, aducând avantajul echipei sale încă din minutul 7.