Liga Națiunilor: Anglia pierde pe Wembley / Italia rezistă în 10 oameni / Succes pentru Franța

Liga Națiunilor LIVE
Liga Națiunilor LIVEČTK / AP / Alessandra Tarantino
Echipele naționale desfășoară runda cu numărul trei din Liga Națiunilor. Flashscore te invită să urmărești cele mai importante evenimente în format video și live text.

Joi, 10 octombrie

În primele două partide ale serii, care au început de la ora 19:45, Moldova a învins Andorra cu 2-0 în Grupa D2, în vreme ce Macedonia de Nord s-a impus categoric în deplasarea de la Letonia, 0-3 în în Grupa C4.

Italia - Belgia 2-2

Un start furtunos de partidă pe Olimpico din Roma, acolo unde o primă acțiune de atac a dus și la deschiderea scorului pentru Squadra Azzurra. O centrare perfectă a lui Dimarco din flancul stâng l-a găsit într-o poziție favorabilă pe Andrea Cambiaso, jucătorul lui Juve profitând de o indecizie a stoperului De Cuyper.

O nouă acțiune frumoasă a dus la marcarea golului pentru italieni, de această dată prin Retegui, care a profitat de o minge respinsă în primă fază de Casteels.

În finalul primei părți, Pellegrini, decarul Italiei, a fost eliminat în urma analizei VAR pentru un fault dur comis asupra lui Theate.

A fost o dublă lovitură pentru gazde, care au primit un gol superb de la De Cuyper din faza fixă rezultată în urma faultului lui Pellegrini. Stoperul belgian a înscris primul său gol la echipa națională.

În 10 oameni, elevii lui Spalletti au rezistat până aproape de jumătatea părții secunde, atunci când Trossard a adus egalarea pentru Diavolii Roșii.

Echipele de startFlashscore

Israel - Franța 1-4

Deschiderea de scor a venit destul de rapid și la Budapesta, acolo unde Franța, fără Mbappe și Kante, a punctat în minutul 7 prin Camavinga, mijlocașul profitând de o eroare a portarului Glazer.

La jumătatea primei părți, israelienii și-au răscumpărat greșeala atunci când Omri Gandelman l-a învins pe Maignan cu o lovitură de cap din interiorul careului. A fost nevoie de intervenția VAR pentru a se stabili că poziția jucătorului a fost la limită, ceea ce a făcut ca golul să fie validat.

Bucuria nu a durat însă decât patru minute, Christopher Nkunku reușind să înscrie primul său gol în tricoul naționalei Franței.

Franța s-a desprins în minutele de final ale partidei, când rezervele Guendouzi (87) și Barcola (89) au punctat pentru victoria clară a trupei lui Deschamps.

Anglia - Grecia 1-2

Fără accidentatul Harry Kane, Cei Trei Lei au mizat în atac pe Bellingham în rol de vârf.

Cu toate astea, unda de șoc a venit pe Wembley în startul părții secunde, atunci când Vangelis Pavlidis l-a învins pe Pickford pentru a-i duce pe greci în avantaj.

Minutele de final au fost realmente intense: după ce Vangelis Pavlidis a avut un gol anulat pentru offside, Bellingham a salvat onoarea englezilor, după ce fotbalistul lui Real Madrid a adus egalarea dintr-un assist venit de la Solanke.

Nu s-a încheiat însă cu scor de egalitate, grecii reușind să dea lovitura în prelungiri prin eroul Pavlidis, care s-a revanșat pentru golul anulat de VAR și a adus o victorie istorică pentru formația elenă.

Elevii lui Jovanovic i-au dedicat acest succes lui George Baldock, fostul stoper al lui Panathinaikos care a decedat la vârsta de 31 de ani.

Norvegia - Slovenia 3-0

Numit căpitan pentru Norvegia în absența accidentatului Martin Odegaard, Erling Haaland a răspuns așa cum știe mai bine, aducând avantajul echipei sale încă din minutul 7.

Reveniți de la cabine după pauză, vikingii și-au majorat avantajul pe tabelă prin celălalt jucător de atac, Alexander Sorloth (52).

Același Haaland a realizat apoi dubla în minutul 62.

În celelalte partide ale serii, Austria s-a distrat cu naționala statului Kazakhstan, scor 4-0.

Irlanda a învins în deplasare Finlanda cu 1-2, deși gazdele aveau la pauză 1-0, în vreme ce Insulele Feroe și Armenia au oferit un meci spectaculos cu 4 goluri, scor final 2-2.