Joc încântător! România lui Lucescu stabilește scorul serii în Nations League

Tricolorii, fără eșec în Nations League
Tricolorii, fără eșec în Nations LeagueČTK / AP / Petros Karadjias / Profimedia
Trei din trei pentru naționala lui Mircea Lucescu, România reușind un nou succes în deplasarea din Cipru în Liga Națiunilor. La fel ca în partidele precedente, tricolorii au înscris de trei ori, Dennis Man, Răzvan Marin (penalty) și Radu Drăgușin, cu primul său gol la națională, stabilind acest succes după o primă repriză perfectă pe AEK Arena din Larnaca.

Cipru - România 0-3

Nouă puncte, nouă goluri marcate, unul singur primit și lider în Grupa C2 din Liga Națiunilor. Acesta este performanța naționalei lui Mircea Lucescu în acest sezon.

România, lider în Grupa C2 din Liga Națiunilor
România, lider în Grupa C2 din Liga NațiunilorFlashscore

Într-o atmosferă 100% românească pe stadionul AEK Arena din Larnaca, tricolorii lui Mircea Lucescu au trimis primul șut pe spațiul porții puțin după 10 minute de la fluierul de start. După o combinație cu Dennis Man, Nicolae Stanciu a încercat ținta cu un șut puternic din unghi, goalkeeperul Joel Mall având ceva emoții în a reține balonul.

Golul a venit în cele din urmă după un sfert de oră, Dennis Man contorizând cea de-a doua sa reușită în acest sezon din Liga Națiunilor după o combinație frumoasă a tricolorilor inițiată de Rațiu în flancul drept. Stoperul a pătruns în careu și a trimis în fața porții, acolo unde Mihăilă a sărit peste minge și l-a lăsat în poziție favorabilă pe Man, care a finalizat la colțul scurt.

Rezumat video complet:

La scurt timp, elevii lui Lucescu aveau să se distanțeze pe tabelă, atunci când Valentin Mihăilă, celălalt jucător al Parmei, a căzut în careu după un duel cu Laifis, stoperul cipriot primind și cartonașul galben din partea lui Stegemann.

Specialist deja în loviturile de la 11 metri, Răzvan Marin l-a învins fără emoții pe Mall pentru a face 2-0. Mijlocașul lui Caglari a ajuns deja la o bornă de 3 goluri și o pasă decisivă în primele trei runde din Nations League, Marin marcând inclusiv în partidele victorioase cu Lituania și Kosovo.

O fază fixă obținută de ciprioți din marginea careului a dus și la primul șut pe spațiul porții lui Florin Niță. Goalkeeperul lui Damac nu a avut însă probleme la șutul expediat de mijlocașul Grigoris Kastanos.

Momentele bune de joc ale tricolorilor au continuat. Cu 10 minute înainte de pauză, Radu Drăgușin a marcat primul său gol la echipa națională după o centrare perfectă a lui Dennis Man, în urma unui corner de pe partea dreaptă.

O nouă fază frumoasă semnată de Man, care a plecat pe contraatac, a adus o dublă ocazie pentru tricolori. Mihăilă și Drăguș nu l-au putut învinge însă pe Mall. O primă repriză perfectă pentru România, care a dominat la toate capitolele.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteFlashscore

Repriza secundă

O combinație superbă între Marius Marin, Denis Drăguș și Dennis Man putea duce la golul de 0-4 la 10 minute de la reluarea partidei de la Larnaca, însă România a fost nevoită să se mulțumească doar cu o lovitură de colț.

Din marginea careului, Drăguș a semnat și el pericol la poarta lui Mall, pentru ca la câteva momente distanță atacantul lui Trabzonspor să irosească o nouă șansă bună din poziție de 1 la 1 cu portarul cipriot. O nouă acțiune a vârfului a fost respinsă de Mall, stoperii gazdelor trimițând mingea în corner.

Acțiunea lui Mihăilă în flancul drept a dus la o finalizare în forță, de această dată din partea lui Stanciu, balonul trecând razant peste bara transversală.

Primele modificări făcute de Lucescu au avut loc aproape de jumătatea părții secunde, Chipciu, revenit la națională după mai bine de 5 ani, și Olaru, luându-le locul în teren lui Bancu și Răzvan Marin.

Note
NoteFlashscore

Charalampos, introdus în partea secundă în tabăra ciprioților, a încercat poarta lui Niță cu un șut de la distanță în urma unei acțiuni promițătoare a gazdelor. Nu au fost emoții pentru goalkeeperul tricolorilor. Căpitanul Artymatas a trimis și el apoi balonul aproape de țintă.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, George Pușcaș și Ianis Hagi i-au înlocuit pe Denis Drăguș și Dennis Man.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteFlashscore

Ciprioții au semnat cea mai mare ocazie de gol din această partidă prin Makris, care nu găsit poarta lui Niță cu o lovitură de cap din interiorul careului după o centrare foarte bună venită de la Charalampos.

În ultimele 10 minute de joc, Virgil Ghiță și-a făcut și el apariția pe teren, schimbându-l pe Radu Drăgușin, marcatorul golului trei.

Darius Olaru a pus ceva probleme cu un șut sănătos de la distanță, pentru ca reușita lui Ianis Hagi din minutele de final să fie anulată pe motiv de offside.

Peste 3 zile, marți (15 octombrie), tricolorii se vor deplasa la Kaunas pentru duelul din etapa a patra a Liga Națiunilor în compania Lituaniei.