Opt meciuri care nu trebuie ratate în săptămâna partidelor internaționale

Germania și Olanda joacă unul dintre meciurile importante ale pauzei.
Germania și Olanda joacă unul dintre meciurile importante ale pauzei.ČTK / imago sportfotodienst / Ulrich Hufnagel
Echipele naționale joacă în aceste zile în sesiunile UEFA și FIFA din octombrie. În timp ce cluburile se odihnesc, calendarul internațional oferă derby-uri în Europa și meciuri importante în preliminariile sud-americane pentru Cupa Mondială 2026.

Flashscore a alcătuit o listă cu cele mai așteptate opt meciuri din fotbalul internațional în această săptămână.

Italia - Belgia

În ultimii ani, cele două au jucat între ele în sferturile de finală ale Campionatului European și au luptat  pentru locul trei în Liga Națiunilor. În aceeași competiție, echipele se întâlnesc din nou în momente diferite.

Squadra Azzurra va încerca să construiască pe baza impresiei deosebite pe care a făcut-o în septembrie, când a ”măturat” cu Franța la Paris.

Belgia, între timp, are parte de o atmosferă tensionată în vestiar după ce căpitanul Kevin de Bruyne s-a plâns public de comportamentul coechipierilor săi.

Liga A
Liga AFlashscore

- Competiție: Liga Națiunilor A (a treia zi)

- Data: 10 octombrie

- Ora: 21:45

- Stadion: Olimpico di Roma

Venezuela-Argentina

Revenirea lui Lionel Messi este marea șansă a Argentinei de a-și menține avansul în preliminariile sud-americane, amenințat după înfrângerea cu Columbia din etapa trecută. Albiceleste luptă pentru a evita un record negativ: nu au mai pierdut două meciuri la rând din 2016.

De partea cealaltă a terenului se află Venezuela, care a avut rezultate slabe la ultima ediție a Cupei Mondiale, dar are încă șanse mari să se califice pentru prima dată în istoria sa la Cupa Mondială. În plus,  anul acesta sunt neînvinși acasă.

Messi revine pentru Argentina după accidentare în finala Copa America
Messi revine pentru Argentina după accidentare în finala Copa AmericaCarmen Mandato / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

-Competiție: Preliminariile Americii de Sud (etapa a 9-a)

-Data: 11 octombrie

-Ora: 00:00

-Stadion: Monumental de Maturin

Ungaria-Olanda

Este prima dată când cele două se întâlnesc în runda principală a unui turneu. Iar ultima dată când s-au întâlnit a fost cu ceva timp în urmă: în octombrie 2013, în preliminariile Cupei Mondiale, când olandezii s-au impus cu un răsunător 8-1.

Olanda înfruntă Ungaria în Liga Națiunilor
Olanda înfruntă Ungaria în Liga NațiunilorANP / KOEN VAN WEEL

-Competiție: Liga Națiunilor A (etapa a treia)

-Ora: 21:45

-Stadion: Puskás Arena

Spania - Danemarca

Nordicii au dezamăgit la Euro 2024, dar au ajuns la două victorii la rând în Liga Națiunilor. În ciuda numeroaselor absențe, La Roja continuă să atragă atenția lumii fotbalului, în special prin tânărul Lamine Yamal. Nu lipsesc ingredientele pentru a ne aștepta la un meci bun la Murcia, într-un duel pentru primul loc în Grupa 4.

Polonia - Portugalia

Portughezii conduc grupa după un start perfect și sunt într-o poziție excelentă pentru a se califica în sferturile de finală dacă înving Polonia.

Victoria Poloniei cu 3-2 în fața Scoției a fost salvată de un gol marcat în ultimele minute ale meciului, însă victoria cu 1-0 în deplasare în fața Croației a făcut ca echipa lui Michal Probierz să aibă nevoie de un punct acasă.

Cele două echipe s-au întâlnit în mai multe rânduri, cu doar două victorii pentru polonezi, cea mai recentă în 2006, în preliminariile Euro 2008.

Clasament

- Competiție: Liga Națiunilor A (a treia zi).

- Data: 12 octombrie

-Ora: 21:45

-Stadion: PGE Narodowy (Varșovia)

Belgia - Franța

În ciuda faptului că sunt departe de cea mai bună formă a lor, Diavolii Roșii au în față un nou meci important la acest Campionat Mondial. Noua generație condusă de Domenico Tedesco va avea o nouă șansă de a demonstra că este încă una dintre cele mai bune echipe de pe continent împotriva unei echipe a Franței fără Mbappé și Griezmann.

Ca și Italia-Belgia, aceasta este o confruntare între două echipe care au jucat meciuri decisive una împotriva celeilalte în ultimii ani: semifinalele Cupei Mondiale 2018, semifinalele Ligii Națiunilor 2020/21 și ultimele 16 ale Euro 2024.

Fără Mbappé și Griezmann, Dembélé este una dintre speranțele Franței
Fără Mbappé și Griezmann, Dembélé este una dintre speranțele FranțeiMAXIME GRUSS/Hans Lucas via AFP

-Competiție: Liga Națiunilor A (a patra zi).

-Data: 14 octombrie

-Ora: 21:45

-Stadion: King Baudouin

Germania - Olanda

În septembrie, Olanda și formația germană au jucat un meci extraordinar care s-a încheiat 2-2.

Cu ambele echipe la egalitate de puncte în grupa de Nations League, meciul de la Munchen ar trebui să fie crucial în stabilirea liderului Grupei 3.

-Competiție: Liga Națiunilor A (Ziua 4)

-Ora: 21:45

-Stadion: Allianz Arena

Brazilia - Peru

Victoria în fața Ecuadorului nu a fost suficientă pentru a-i îmbuna pe fanii exigenți ai Braziliei. Fără Neymal și Vinicius, antrenorul Dorival are sarcina de a convinge publicul din Brazilia că poate câștiga împotriva ultimei clasate din zona sud-americană.