Răzvan Marin, după Cipru - România 0-3: "Ne-am făcut meciul uşor din prima repriză"

Cipru - România 0-3
Cipru - România 0-3ČTK / AP / Petros Karadjias / Profimedia
Fotbalistul Răzvan Marin a afirmat, după victoria cu 3-0 în deplasare cu Cipru, în Liga Națiunilor, că 'tricolorii' au reuşit să-şi facă meciul uşor în prima repriză când au reuşit să înscrie toate cele trei goluri.

"Cred că ne-am făcut meciul destul de uşor, am reuşit să dăm trei goluri în prima repriză şi asta ne-a ajutat foarte mult. În a doua am scăzut puțin ritmul şi asta aşa au reuşit să pună ei un pic controlul pe joc, dar sunt fericit pentru că am reuşit să obținem aceste trei puncte.Mergem în Lituania cu gândul să câştigăm alte trei puncte, cred că vom câştiga aceste trei puncte.

Bineînțeles că ne dorim să mergem la un Campionat Mondial, asta ne-a făcut să ajungem în acest punct, maturitatea pe care am căpătat-o, experiența de-a lungul timpului şi asta ne face să câştigăm meciuri. Nu cred că s-a întâmplat de foarte mult timp la echipa națională să câştigăm trei meciuri la rând, chiar dacă nu sunt cele mai puternice echipe. Dar cred că pentru moralul nostru ajută, sperăm să o ținem tot aşa şi după Nations League să fim pregătiți din toate punctele de vedere pentru calificarea la Mondiale", a declarat Marin, la Prima TV.

Marcator al golului doi al României, din penalty, Marin a spus că exersează destul de mult aceste execuții.

"Nu ştiu dacă neapărat mă motivez la loviturile de la 11 metri, reuşesc să mențin concentrarea la un nivel foarte înalt, lucrez mental din punctul ăsta de vedere, analizez portarii şi mă bucur că reuşesc de fiecare dată să marchez.

Cu siguranță că va veni şi un moment în care voi rata, dar sper să fie cât mai târziu posibil. Sunt fericit că pot să îmi ajut echipa să câştige, asta este cel mai important", a mai spus Răzvan Marin.

Naționala de fotbal a României a învins echipa Ciprului cu scorul de 3-0 (3-0), sâmbătă seara, pe AEK Arena din Larnaca, în Grupa a 2-a din Liga C a Ligii Națiunilor.

România a tranşat soarta meciului din prima repriză, prin golurile marcate de Dennis Man (16), Răzvan Marin (25 - penalty) şi Radu Drăguşin (36).

A fost a treia victorie a tricolorilor în această campanie, după cele cu Kosovo în deplasare (3-0) şi Lituania la Bucureşti (3-1).

România va juca următorul meci cu Lituania, marți, la Kaunas (21:45).

România este lider în grupă, cu 9 puncte, urmată de Kosovo, 6 puncte, Cipru, 3 puncte, Lituania, 0 puncte.

Liga Națiunilor 2024/25 va avea efect direct şi asupra preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2026.

Cele mai bune patru câştigătoare de grupe din Liga Națiunilor, exceptând echipele care au încheiat pe primele două locuri în grupele din preliminarii, vor participa la meciurile de baraj pentru CM 2026, alături de toate cele 12 echipe de pe locul secund din preliminariile clasice.

Astfel, vor rezulta patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, ce se vor disputa în sistem semifinale-finală, urmând a se stabili ultimele patru naționale europene participante la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada.